W Poznaniu trwa inicjatywa „Zielone szkoły”, zmierzająca do zazielenienia przestrzeni wokół szkół. W miejsce betonowych i asfaltowych powierzchni pojawią się drzewa, krzewy i inne rośliny odporne na zmiany klimatu. W ramach projektu planowane są również naturalne place zabaw oraz ogrody deszczowe. Dzięki temu uczniowie zyskają nową przestrzeń rekreacyjną, sprzyjającą wypoczynkowi i edukacji ekologicznej. Inicjatywa ma także wpłynąć na poprawę retencji wody oraz ograniczenie efektu miejskiej wyspy ciepła.
Program „Zielone szkoły” – zieleń zamiast asfaltu i bruku
Jednym z pierwszych przykładów wprowadzanych zmian jest dziedziniec Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego na Łazarzu, gdzie już w ubiegłym roku zastąpiono asfalt terenami zielonymi. O temacie pisaliśmy TUTAJ.
„Odbruki w sąsiedztwie poznańskich szkół to kolejne kroki, jakie podejmujemy, by łagodzić postępujące skutki zmian klimatycznych. Takie działania są szczególnie cenne w śródmieściu, gdzie gęsta zabudowa i uzbrojenie podziemne nie pozostawiają zbyt dużo miejsca na nową roślinność. Zastępowanie asfaltu powierzchnią biologicznie czynną sprawia, że przestrzeń jest bardziej estetyczna i przyjazna. Dzięki temu, że młodzi ludzie uczestniczą w procesie planowania i mogą zaprojektowane rozwiązania sprawdzić potem w praktyce, takie działanie ma też walor edukacyjny” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Ekologiczne rozwiązania wokół szkół
W ramach projektu planowane jest wprowadzenie rozwiązań opartych na przyrodzie, takich jak przepuszczalne nawierzchnie, nowe nasadzenia drzew i krzewów odpornych na zmiany klimatyczne, a także naturalne place zabaw i ogrody deszczowe. Placówki edukacyjne zyskają różne udogodnienia, w tym drewniane siedziska, ekologiczne place zabaw z tunelami z wierzby, tory przeszkód z pieńków i kłód czy wzgórza z ziemi. Szkoły chętnie inwestują także w elementy edukacyjne, np. łąki kwietne, rabaty czy zielone ściany, które nie tylko izolują teren szkoły od hałasu ulicznego, ale także poprawiają jakość powietrza. W kilku placówkach pojawią się boiska o przepuszczalnej nawierzchni, umożliwiającej retencję wody deszczowej.
Które poznańskie szkoły zyskają nową zieleń?
Program „Zielone szkoły” realizowany jest w trzech etapach i obejmie dziewięć placówek. W pierwszej fazie zmiany obejmą Szkołę Podstawową nr 11 na os. Wichrowe Wzgórze (Winogrady), Szkołę Podstawową nr 20 na os. Rzeczypospolitej (Rataje), Szkołę Podstawową nr 77 przy ul. Dmowskiego (Łazarz) oraz Szkołę Podstawową nr 82 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 16) przy ul. Krakowskiej (Stare Miasto). W drugim etapie zazielenione zostaną tereny przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza (Łazarz), Szkole Podstawowej nr 23 przy ul. Norwida (Jeżyce) oraz III Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Strzeleckiej (Stare Miasto). Na realizację tych projektów miasto stara się pozyskać środki z funduszy unijnych. Trzeci etap obejmie Szkołę Podstawową nr 26 przy ul. Berwińskiego (Łazarz), a możliwe, że także dodatkowe placówki. Obecnie trwają prace projektowe.
Program „Zielone szkoły” i wsparcie Unii Europejskiej
Projekt „Zielone szkoły” jest wspierany przez Unię Europejską w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Za jego realizację odpowiada Biuro Koordynacji Projektów Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania. Pierwsze efekty nowych inwestycji będą widoczne już pod koniec roku, a kolejne etapy pozwolą na przekształcenie kolejnych szkół w zielone enklawy sprzyjające edukacji, rekreacji i poprawie warunków środowiskowych w mieście.
Źródło: UM Poznań
Czytaj też: Poznań | Place, Skwery, Parki | Metamorfoza | Miasto | Ekologia | whiteMAD na Instagramie