Zielony chłopiec ze słuchawkami. Nowa rzeźba Tewu pojawiła się w Gdyni

Zielony chłopiec ze słuchawkami to rzeźba, którą stworzył artysta Tewu. Rzeźba pojawiła się na filarze kładki przy ulicy Podjazd. To kolejna rzeźba, którą artysta umieścił w przestrzeni publicznej pod osłoną nocy.

Sztuka w przestrzeni publicznej ma uatrakcyjniać miasto. W zależności od formy może traktować o problemie społecznym i zachęcać do przemyśleń. “This is Sound of Silence” przedstawia dziecko o spokojnej twarzy, które zdaje się leżeć i być skupione na dźwiękach płynących ze słuchawek.

Tewu instaluje swoje rzeźby bez formalnych zgód. Taki jest właśnie street art. Jego rzeźby często znikały po kilku dniach. Demontowali je zarządcy terenu albo po prostu ktoś je zabierał. Przykładem jest Dziewczynka z ul. Abrahama, którą ktoś po prostu zniszczył (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Nową rzeźbę najlepiej oglądać z okna samochodu. Z kolei piesi muszą zejść z chodnika i okrążyć filar. Rzeźba jest więc trudniej dostępna niż wspomniana wyżej Dziewczynka.


Co symbolizuje zielony chłopiec? Artysta wprost tego nie przyznaje. Odpowiedzi na to pytanie nie znaleźliśmy również na Instagramie Tewu, który opublikował tylko skromne opisy przy zdjęciach nowej rzeźby. Interpretację warto więc pozostawić odbiorcom. Jak zauważył Przemysław Kozłowski w artykule na stronie Gdynia.pl, warto przypomnieć sobie symbolikę kolorów. Zieleń jest symbolem nadziei, zapowiada nowe życie i owoc oraz symbolizuje coś wiecznego.

fot. Przemysław Kozłowski (Gdynia.pl)

źródło: UM Gdynia (www.gdynia.pl)

Czytaj też: Rzeźba | Sztuka | Kultura | Gdynia | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły