Zielony przystanek we Wrocławiu. Budowa wkrótce ruszy!

Zielony przystanek powstanie we Wrocławiu przy skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Ruskiej. Jego projekt przygotowali architekci z Pracowni Architektury Krajobrazu IKROPKA. 

Zielonego przystanku w tym miejscu chcieli sami mieszkańcy Wrocławia. Pomysł na jego powstanie pochodzi z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja zakłada przebudowę przystanku tramwajowego przy ul. Kazimierza Wielkiego, w bezpośrednim sąsiedztwie kina Nowe Horyzonty. Zamontowane zostaną nowe czteroprzęsłowe wiaty, elementy małej architektury i posadzonych zostanie wiele gatunków roślin. Dodatkowo pojawią się słupki przystankowe i tablice elektroniczne z rozkładem jazdy.

Zamiast zwykłego przystanku mieszkańcy Wrocławia zyskają więc niewielki ogród. Miejsce zmieni się w zieloną enklawę dzięki nasadzeniu krzewów, ozdobnych traw, bylin i kwiatów. Miłośnicy roślin z pewnością docenią otoczenie świdośliw, bluszczy, rozplenic, powojników czy kocimiętki! Wykonawca będzie zobowiązany dbać o zieleń przez trzy lata.Zielony przystanek we Wrocławiu


Przetarg na wykonanie prac ogłosił właśnie Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Wykonawcy mogą przesyłać swoje oferty do 4 maja. Realizacja przystanku ma trwać około pięciu miesięcy.

Przystanek przy ul. Kazimierza Wielkiego jest pierwszym wytypowanym miejscem w projekcie „Zielone przystanki w centrum miasta”, który został wybrany w ramach Zielonego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2017, a w 2018 r. Urząd Miejski przeprowadził konsultacje społeczne całego projektu. Jest szansa, że powstanie więcej takich przystanków. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o zielonym przystanku w Białymstoku. Nasz artykuł na ten temat przeczytasz klikając tutaj.

Projekt zielonego przystanku we Wrocławiu: P. Fried, D. Krop-Andrzejczuk, I. Szkatulnik, S. Żerdziński

Czytaj więcej: Wrocław | Meble miejskie | Zieleń

Zielony przystanek we Wrocławiu

źródło: UM Wrocław