Zielony wiadukt w Krakowie! Znamy zwycięski projekt!

Opisywanie takich projektów to czysta przyjemność! Prezentujemy Wam projekt, który zajął pierwsze miejsce w konkursie na przebudowę torowiska kolejowego w centrum Krakowa. Konkurs organizowało miasto Kraków, a kuratelę nad nim wzięło Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Zobaczcie!

Projekt dotyczy przebudowy jednego z najważniejszych odcinków kolejowych w stolicy Małopolski. Trasa między ulicami Kopernika, Grzegórzecką oraz Miodową zostanie zastąpiona nowym wiaduktem kolejowym. Jest to o tyle ważna inwestycja, że zamiast obecnie istniejących dwóch trakcji kolejowych pojawią się aż cztery linie. Drugim ważnym powodem jest nadanie wiaduktowi funkcji miastotwórczych. Obecnie kolej dzieli miasto na dwie części, będąc całkowicie nieintegralnym fragmentem miasta. Dzięki projektowi pracowni VenhoevenCS, która współpracowała z polskimi architektami, wiadukt ma zyskać całkowicie nowy wymiar. Będzie nie tylko ważnym ciągiem komunikacyjnym, ale również zielonymi płucami miasta, które posłużą zarówno jako miejsce spotkać, jak i naturalny filtr powietrza.


Zadanie, które postawiło miasto przed uczestnikami konkursu, było niełatwe. Uczestnicy mieli przekształcić przestrzeń pod wiaduktem w taki sposób, by łączyć dzielnice, zamiast je dzielić. Architekci z VenhoevenCS poszli jednak o krok dalej i stworzyli trójpłaszczyznową hybrydę, która łączy wiadukt z miastem na trzech różnych poziomach, zwracając mieszkańcom sporą część miasta.

Wielkie brawa dla uczestników konkursu, a także autorów wizualizacji ze studia www.b1design.pl

źródło:
http://venhoevencs.nl
www.b1design.pl