Zmiany w projektowaniu miast na całym świecie obserwujemy już od setek lat. Ekspansja człowieka coraz częściej sięga w zwyż, zamiast wszerz, co pozwala na zaooszczędzenie miejsca i zredukowanie kosztów. Architekci z Curci Architects poszli o krok dalej i zamiast budować pojedyncze wysokościowece, postanowili zaprojektować samowystarczalne, wertykalne miasto nazwane THE LINK. Poznajcie zielony wieżowiec dla 200.000 ludzi, który nie tylko da dom i pracę tysiącom ludzi, ale ma być także w pełni ekologiczny.
THE LINK, bo tak nazwano zielony wieżowiec dla 200.000 ludzi to koncepcyjny projekt stworzony przez architektów z pracowni Curci Architects, który zakłada stworzenie gigantycznego wysokościowca, który docelowo będzie w stanie zagwarantować dach nad głową i miejsce do pracy dla dziesiątek tysięcy ludzi.
Wieżowiec ma być naszpikowany nowoczesnymi technologiamia, która mają pozwolić mu na bycie w pełni samowystarczalną strukturą, która za sprawą ponad 150.000 drzew i kolejnych 2 milionów krzewów będzie pochłaniać CO2 i generować czysty tlen. Dodatkowo, budynek miałby zostać wyposażony w systemy odzyskujące wodę deszczową, a także panele fotowolaticzne, które dostarczą zieloną energię mieszkańcom.
“Projekt ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z gęstością zaludnienia poprzez skuteczne połączenie ekspansji pionowej z innowacyjnością ekonomiczną. Samowystarczalny “las miejski” będzie pochłaniał CO2, produkował tlen, zwiększał różnorodność biologiczną miast i promował “lepszy i zdrowszy styl życia” – mówi Luca Curci z pracowni Luca Curci Architects
Według wstępnych założeń architektów, kompleks nazywany przez nich “lasem miejskim” składałby się z czterech olbrzymich wież. Najwyższa z nich, będąca wieżą mieszkalną mogłaby mierzyć około 1200 metrów wysokości i oferować 300 pięter, na których architekci zlokalizowali ponad 2 miliony roślin. Pozostałe trzy wieze mają mieć od 650 do 850 metrów wysokości. W nich znaleźć mają się biura, lokale usługowe i handlowe, a także placówki administracyjne takie jak urzędy, poczty, szkoły, czy szpitale. Według zapewnień architektów budynek nie jest wizją przyszłości, a realną alternatywą dla obecnie rozwijających się miasta, w szczególności tych w krajach azjatyckich. Jak dodają architekci, już dziś posiadamy wszystkie niezbędne technologie do wybudowania tego typu kompleksu.
O architektach:
Luca Curci Architects – pracownia założona przez włoskiego artystę Luca Curci (Bari, 1975), absolwenta Architektury na Uniwersytecie Camerino we Włoszech. W 2006 roku założył firmę architektoniczną Luca Curci Architects, która zrealizowała kilka projektów budynków mieszkalnych, domów prywatnych, willi, restauracji i sklepów. W 2007 roku zrealizował projekt wykonawczy kładki dla pieszych wybudowanej nad Sekwaną w Paryżu, a w 2011 roku zaprojektował i zrealizował kilka sklepów marki Apple we Włoszech. Pracownia zajmuje się projektowaniem architektonicznym, od planowania urbanistycznego do projektowania wnętrz, planowania bioklimatycznego i zielonego budownictwa, konsolidacji i restrukturyzacji, obliczeń strukturalnych, architektury i renowacji zabytków, projektowania urbanistycznego, planowania przestrzeni rekreacyjnej/sportowej, projektowania luksusowych hoteli, spa, ośrodków turystycznych, mebli, wnętrz i wzornictwa przemysłowego.
Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Las | Architektura |Wieżowiec | Osiedle
źródło: Curci Architects / www.lucacurci.com/architecture