Zielony wieżowiec w centrum Łodzi. Będzie miał 78 m wysokości

To nowy projekt pracowni Design Lab Group. Zielony wieżowiec ma powstać przy alei Mickiewicza 15a w Łodzi, tuż obok słynnej „Stajni jednorożców”, między Domem Literatów a budynkiem Domu Handlowego Central. To budynek mieszkalno-usługowy z 23 kondygnacjami.

Budowę planuje łódzka spółka A&A w oparciu o przepisy specustawy mieszkaniowej „lex developer”. Na początku lipca do łódzkiego urzędu wpłynął wniosek o wyznaczenie lokalizacji inwestycji. Według prawa lokalne władze muszą wyrazić zgodę na budowę projektu niezgodnego z prawem miejscowym. Tak jest w tym przypadku – zielony wieżowiec jest wyższy niż przewidują zapisy Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Łodzi.

Zielony wieżowiec były trzecim co do wysokości budynkiem w Łodzi. Wyprzedzają go jedynie budynek Hi Piotrkowska oraz bazylika archikatedralna. Plan zakłada budowę na działce przy al. Mickiewicza 15a. Dziś w tym miejscu znajdują się czteropiętrowy biurowiec oraz dwa małe budynki handlowe.

Nowy wysokościowiec miałby stanowić kontrapunkt dla pobliskiego budynku Hi Piotrkowska i podkreślić rangę głównej arterii komunikacyjnej miasta. Powstałaby swego rodzaju brama wjazdowa do centrum od strony zachodniej.

Projektowany obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie kamienicy przy alei Mickiewicza 15, jednej z dwóch kamienic braci Enderów, przez wiele lat pełniącej funkcję Domu Literatów w Łodzi. Kamienica ta jest wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków. W celu harmonijnego wkomponowania się w istniejącą zabudowę, budynek został podzielony na dwie części. Niższa część nawiązuje wysokością do sąsiedniej kamienicy.

Północna elewacja stanowi przedłużenie istniejącej pierzei wzdłuż alei Mickiewicza, co wpływa na spójność urbanistyczną, wzmacniając ciągłość przestrzeni miejskiej i podkreślając historyczny charakter zabudowy. Projektowany obiekt wypełnia chaotyczną przestrzeń parkingu, paczkomatów, kiosku oraz skrawków terenów zielonych. Domyka przedpole wytworzone poprzez cofnięcie względem pierzei budynku usługowego „Central”, tworząc atrakcyjną przestrzeń ogólnodostępną z usługami, uporządkowaną zielenią i małą architekturą. Dodatkowo zwiększa atrakcyjność istniejącego przejścia pomiędzy al. Mickiewicza, a budynkami znajdującymi się po stronie południowej – opisują architekci z Design Lab Group.

Projektanci podzielili bryłę budynku na trzy części: dolną o wysokości pierzei kamienicy przy al. Mickiewicza 15, schodkowe rozcięcie wznoszące się w głąb działki oraz górną, która schodkowo obniża się w kierunku południowym. Zabieg schodkowania budynku ma na celu nawiązanie do wysokości występujących w otaczającej zabudowie – kamienic, bloków oraz budynków wysokościowych, co porządkuje chaotyczne otoczenie al. Mickiewicza i integruje różnorodne formy architektoniczne.

Charakterystyczna fasada ma wyglądem nawiązać do rytmicznego podziału fasad historycznych kamienic. Zaokrąglony narożnik stanowi nawiązanie do bryły sąsiedniej kamienicy i tworzy zamknięcie otwartej przestrzeni przed budynkiem „Central”.

Sposób kształtowania budynku opiera się na rozbiciu bryły na dwie części, co podkreśla wysokość sąsiedniej kamienicy przy al. Mickiewicza 15. Zachowanie wysokiego parteru, we fragmencie dwukondygnacyjnym o funkcji usługowej, podkreśla wielkomiejski charakter budynku. Użycie ciepłych, naturalnych materiałów, stonowanej kolorystyki oraz zaprojektowanych detali odwołuje się do bogatej tradycji architektonicznej Łodzi – dodają autorzy projektu.

źródło: Design Lab Group

Czytaj też: Łódź | Wieżowiec | Elewacja | Polecane | whiteMAD na Instagramie