Zimowe targi Wzory i misja “zrównoważony prezent”

Święta w stylu eko, to już nie tylko modnie brzmiący slogan, ale konieczność. Jak spędzić je w zrównoważony sposób i nie zwariować, gdy lista tradycyjnych elementów, o które należałoby zadbać i dostosować do zrównoważonego stylu życia wydaje się nie mieć końca? Choinka – sztuczna czy żywa, a może żadna? Ozdoby świąteczne – drewniane, własnoręcznie przygotowane, a może naprawić te plastikowe, które leżą już kolejny rok na strychu? Karp – zrezygnować, czy jednak zostawić w menu? A co z prezentami?

Dziś zajmijmy się prezentami – jakie powinny być te zrównoważone?

Po pierwsze z drugiej ręki jak przedmioty ze sklepu Zbiór lub vintagekolektyw.pl. Unikatowe szkło, porcelana, bibeloty i meble w tym pierwszym oraz artykuły dekoracyjne z epoki PRL w drugim – to propozycje na prezent, które miały już swoje 5 minut… i zasługują na kolejne godziny w naszym towarzystwie.


A jeśli koniecznie nowe to może chociaż w duchu less waste lub zero waste jak przedmioty z Ekorozmaitości?

Po drugie na lata jak produkty marki Alpakino. Są wśród nich kołdry, poduszki i czapki z wełny alpak wykonane z największą starannością i poszanowaniem dla zwierząt, od których pozyskana została wełna.

Po trzecie z materiałów z odzysku jak designerskie drapaki dla kota marki Catphil wykonane z tektury falistej, powstałej z recyklingu.

Po czwarte funkcjonalne i nadające się do zrecyklingowania jak akcesoria od Stojo. Kubki i butelki wielokrotnego użytku, do pracy, na wycieczkę i wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy ograniczyć ilość pozostawianych po sobie odpadów.

Po piąte zdrowe dla naszego ciała i stworzone przez tych, którym los naszej planety nie jest obojętny jak pasjonaci z Pszczelarium, stawiający ule w miastach i opiekujący się zamieszkującymi je pszczołami. Nie musicie oczywiście od razu stawiać ula, możecie go zaadoptować i pozostawić wszystko w rękach profesjonalistów z Pszczelarium, a później zajadać się miodem z adoptowanego ula.

Zobacz również: Wystawa | Ekologia | Ceramika | Recykling

Zdjęcia: targi Wzory