fot. Dawid Majewski

Złamany dom w Poznaniu projektu Ultra Architects

Złamany dom swoją nietypową formę zawdzięcza działce o wydłużonym kształcie oraz architektom z pracowni Ultra Architects. Śmiałą wizję architektów udało się zrealizować, a budynek został uznany jednym z najładniejszych w Wielkopolsce.

Dom stanął na działce o kształcie wydłużonego równoległoboku. Warunki zabudowy określały obowiązującą linie zabudowy (czyli taką, na której trzeba było postawić jedną ze ścian budynku), kąty pochylenia dachu, oraz maksymalna wysokość kalenicy. Te warunki spowodowały, że architekci zaprojektowali bryłę o klasycznym kształcie, z dachem o dwóch połaciach, ze wschodnią elewacją opartą na wskazanej przez urząd linii zabudowy. Aby tak stojący budynek spełniał oczekiwania inwestorów i wpasował się w działkę, w miejscu kalenicy bryła została nieco “złamana”.

Złamany dom stoi na dość trudnym geotechnicznie terenie, dlatego cała jego konstrukcja zaprojektowana został z żelbetu, co nadało mu odpowiednią sztywność, było uzasadnione ekonomicznie, i pozwoliło nam na bardziej odważne rozwiązania przestrzenne – tłumaczą projektanci z Ultra Architects.

Ze względu na to, że działka opada na całej długości, dom ma trzy kondygnacje. Strefa wejścia, garaż, pokoje dzieci, oraz niewielkie niezależne mieszkanie znajdują się na środkowej kondygnacji. Część dzienna, z kuchnią, i ogrodem zimowym na najniższej. A część sypialna właścicieli z gabinetem, na najwyższej.

Elementem spajającym wszystkie piętra jest przestrzennie zaprojektowana klatka schodowa. Ta klatka schodowa latem działa jak komin wentylacyjny, wymuszając naturalny ruch powietrza, a zimą wciąga do domu, wraz z sąsiadującym z nią ogrodem zimowym, ciepło generowane przez słońce.

fot. Przemysław Turlej

Elewacja i dachy domu, oraz płot wykończone są surowymi modrzewiowymi listwami. Natomiast we wnętrzu architekci pozostawili nieotynkowany beton struktury konstrukcyjnej. Wszystkie zabudowy meblowe we wnętrzach zostały zaprojektowane z lakierowanej sklejki, a podłogi części dziennych i komunikacji z lastriko.

Złamany dom rywalizuje z czterema innymi w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego w kategorii “Dom”. Czy zwycięży i okaże się najładniejszym domem w Wielkopolsce? O tym dowiemy się za kilka tygodni. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

fot. Przemysław Turlej, Dawid Majewski, źródło: NAWW, Ultra Architects

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Poznań | Drewno | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły