Złoty Darth Vader z okazji 70-lecia Lladró. Figurka i cena robią wrażenie!

Słynna hiszpańska firma Lladró obchodzi właśnie swoje 70. urodziny. Z tej okazji w Londynie zaprezentowano serię pozłacanych, ręcznie produkowanych figurek, których bohaterem jest złoty Darth Vader – najbardziej ikoniczna postać “Gwiezdnych wojen”. Wyprodukowano ich zaledwie 70 sztuk, a cena każdej figurki to niebagatelne 5.300 euro.

Hiszpańska firma Lladró działa od 70 lat. Przez ten czas stała się prawdziwym symbolem designu, czego nie spodziewali się chyba w 1953 roku trzej bracia: Juán, José and Vicente Lladró. W wiosce Almàssera nieopodal Walencji założyli wówczas firmę, która wzięła swoją nazwę od ich nazwiska i specjalizowała się w produkcji porcelanowych waz. Jednak już trzy lata później bracia Lladró zaczęli tworzyć pełne detali figurki, które przyniosły im sławę na całym świecie. W 1958 roku firma przeniosła swoją siedzibę do Tavernes Blanques, miejscowości na przedmieściach stolicy regionu – zaledwie kwadrans jazdy z centrum Walencji. W kolejnych dekadach stawała się coraz bardziej znana na całym świecie, otwierając galerię nawet na Manhattanie. Dziś w Tavernes Blanques – miejscowości nazywanej często stolicą porcelany – można lepiej poznać historię rodziny Lladró i tego, jak powstają ich porcelanowe dzieła. Można to zrobić odwiedzając tamtejsze pracownie i zwiedzając je z przewodnikiem.

Złoty Darth Vader na siedemdziesiątkę

Z okazji 70-lecia firmy stworzono unikatową serię figurek z Darthem Vaderem. To kolejna z serii porcelanowych minidzieł przestawiających bohaterów Gwiezdnych Wojen. Do tej pory do sprzedaży trafiały figurki przedstawiające chociażby księżniczkę Leię, królową Amidalę czy Grogu. Już wcześniej wyprodukowana została też figurka Dartha Vadera, jednak ta zaprezentowana w kwietniu 2023 roku w Londynie z okazji jubileuszu jest pozłacana i wyprodukowana w ograniczonej liczbie. Ręcznie dekorowanych, złoconych figurek jest tylko 70. Ich twórczynią jest Eva Maria Cuerva. Wysokość każdej figurki to niecałe 50 cm.

Figurka zrobiła furorę zarówno wśród miłośników Lladró, jak i (a może przede wszystkim) wśród fanów “Gwiezdnych wojen”. Jej zdjęcia prezentujemy poniżej.

Tekst: Tomasz Kobylański. Zdjęcia lladro.com 

Zobacz również: Ceramika | Gadżety | Rzeźba | Ciekawostki | Złoto