Makau to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chin i wraz z Hongkongiem wyróżniają się specyficzną rolą w kolonialnej przeszłości Portugalii i Wielkiej Brytanii. Choć dziś Makau znajduje się pod zwierzchnictwem Chin, to portugalskie wpływy są nadal zauważalne. Najbardziej charakterystycznym symbolem regionu jest Grand Lisboa, będący najwyższym budynkiem w regionie. Co więcej, kompleks mieści w sobie hotel, restauracje i kasyno.
Kompleks Grand Lisboa powstał w 2007 r. z inicjatywy lokalnego monopolisty na rynku kasyn. Sociedade de Turismo e Diversões de Macau chciało stworzyć wizytówkę Makau, która zadziwi świat swoim bogactwem. Z tego powodu wysoki na 261 m wieżowiec wyróżnia się złotym kolorem szkła i niebanalnym kształtem przypominającym kwiat lotosu. Roślina znajduje się we fladze i godle Makau, co dodatkowo podkreśla odrębność regionu. Kształt budynku można interpretować także jako pióra noszone przez brazylijską tancerkę podczas karnawału. W przeciwieństwie do wielu innych byłych kolonii europejskich, Makau na każdym kroku stara się podkreślić swój związek z kulturą portugalską.
Złoty lotus
Projekt Dennisa Lau i Ng Chun Man zakładał stworzenie wieży hotelu mogącego pomieścić 650 pokoi i kilka restauracji. Druga część kompleksu składa się z kasyna „zamkniętego” w owalnym budynku przypominającym jajko Fabergé. Elewacja kasyna składa się z ponad 5,6 tys. paneli szkła ułożonych we wzory nawiązujące do słynnych dzieł sztuki złotniczej. Szkło zostało dodatkowo pokryte cienką warstwą tytanu i innych metali. Pomiędzy panelami ułożono także diody LED świecące na ponad 16 tys. kolorów. Co ciekawe, szkło wieży hotelowej przykryto warstwą złota.
Wnętrza hotelu i kasyna to szczyt luksusu z początku XXI wieku. Kryształowe żyrandole, złote kolumny i drogocenne posadzki mają emanować bogactwem. Architekt Khuan Chew starał się połączyć nowoczesny luksus z tradycyjnym chińskim wzornictwem przebijającym się w drobnych detalach. Wzory zauważalne są w szczególności na lampach i żyrandolach.
Majątek właścicieli został wprost wyeksponowany, nie tylko w formie wystroju wnętrz. Za gablotą, w kasynie znajduje się diament „The Star of Stanley Ho”, będący największym brylantem o cięciu „poduszka”. Kamień waży aż 218 kt i według właściciela ma symbolizować „bezkresne poświęcenie dla obywateli Makau”. Firmie Stanleya Ho nie można odmówić zaradności finansowej, jednak trudno stwierdzić, w jaki sposób związanie całego regionu z hazardem polepszyło życie mieszkańców.
Na szczycie wieżowca znajduje się restauracja z przeszkloną kopułą. Robuchon au Dôme to lokal nagrodzony trzema gwiazdkami Michellin, który w roku 2013 został uznany za najlepszą restaurację Azji według Miele. Utytułowany szef kuchni Joël Robuchon serwuje w niej dania kuchni francuskiej. Najciekawszym obiektem w restauracji jest żyrandol wykonany z 131,5 tys. kryształów Swarovskiego oraz lampy luksusowej francuskiej firmy Baccarat.
Niechlubna tradycja
W XIX wieku Makau cieszyło się znaczną autonomią ze strony władz portugalskich. Liberalne podejście do prawodawstwa w regionie przyczyniło się do powstawania licznych kasyn. Portugalczycy chcieli znacznie większych przychodów, dlatego władze wprowadziły licencję na prowadzenie kasyn. W ten sposób Chińczycy wraz z europejskimi kupcami zaczęli ogrywać się wzajemnie w Fan-tan. Prosta gra z planszą była obsługiwana przez krupiera, co czyniło ją bardzo popularną. Pomimo nieetycznego charakteru hazardu, region został niestety zalany przez coraz to nowsze kasyna.
Rynek kasyn uległ monopolizacji za sprawą Sociedade de Turismo e Diversões de Macau założonej przez chińsko-portugalskiego biznesmena Stanleya Ho. W latach 60. kolonia stała się czymś w rodzaju Las Vegas Azji. Dochodowy rynek hazardu przyczynił się do wzmożonego transportu pomiędzy Hongkongiem a Makau.
Pod koniec lat 80. Portugalczycy zaczęli powolny proces wycofywania się z większości swoich kolonii. W kolejnej dekadzie przyszła także pora na Makau, które było jednym z najcenniejszych zamorskich zasobów Europejczyków. Co więcej, przewrotne lata 90. okazały się dekadą walk pomiędzy magnatami hazardu a chińskimi gangami. Nie obyło się także bez ofiar śmiertelnych tej rywalizacji. Na szczęście sytuację udało się opanować wraz z przekazaniem regionu Chinom w 1999 r.
Punkt orientacyjny
Nowe zwierzchnictwo Chin nie odebrało jednak specyficznego prawodawstwa regionu, dzięki czemu kasyna nadal mogły się rozwijać. Dziś Makau jest najgęściej zaludnionym regionem świata posiadającym własną walutę, odrębność językową i system administracyjny.
Grand Lisboa to także punkt orientacyjny. Budynek hotelu widoczny jest z niemal każdego krańca centrum. Złoty lotus to, swego rodzaju, hołd dla hazardowej historii byłej portugalskiej kolonii. Z pewnością niektórzy zarzucą Grand Lisboa kiczowatość i nieetyczność związaną z kasynem. Jest to oczywiście zarzut uzasadniony ze względu na niebezpieczny charakter hazardu. Należy jednak pamiętać o wieloletniej tradycji tego niechlubnego zajęcia w Makau.
Źródło: The Beat
Czytaj też: Architektura | Wieżowiec | Chiny | Ciekawostki | Hotel | whiteMAD na Instagramie