“Złowroga” harmonijka Benjamina Franklina w Poznaniu. Posłuchaj, jak gra!

W Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu znajduje się urządzenie, o którego istnieniu niewiele osób pamięta. To harmonijka Benjamina Franklina, która stworzona została ponad 200 lat temu.

Szklaną harmonijkę wynalazł jeden z ojców założycieli USA – Bnjamin Franklin. Amerykanin pewnego dnia słuchał koncertu wirtuoza kieliszków, Edwarda Delavala. Pokaz zrobił na nim ogromne wrażenie. Postanowił jednak wyeliminować wady gry na kieliszkach – należało dbać o odpowiedni poziom wypełnienia naczyń wodą, aby wydawały pożądane dźwięki. Woda z kieliszków nieustannie parowała i należało ją ciągle dolewać.

Benjamin Franklin stworzył instrument, w którym zestaw różnej wielkości i grubości szklanych kloszy umieścił jeden w drugim na drewnianym trzpieniu połączonym z pedałem wprawiającym całość w ruch. Muzyk musiał moczyć dłonie w misce z wodą, a następnie wydobywał dźwięki posuwając mokrymi palcami po brzegach szklanych naczyń.

Urządzenie nie zachwyciło jednak odbiorców. Słuchacze uważali, że wydobywające się z niego dźwięki są tak przenikliwe, że mogą powodować choroby psychiczne, depresję, melancholię, a u ciężarnych nawet poronienie. Jak brzmi harmonijka Benjamina Franklina? Posłuchajcie na filmie poniżej.


W dziełach polskiej kultury instrument ten znany jest przede wszystkim z “Wielkiej Improwizacji” – słynnego monologu Konrada w III części Dziadów Adama Mickiewicza. Szklana harmonika skonstruowana według projektu Benjamina Franklina znajduje się w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu przy ul. Stary Rynek 45.

źródło: Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu, UM Poznań

Czytaj też: Ciekawostki | Poznań | Kultura | Sztuka | whiteMAD na Instagramie