Projekt DUCHESSE zrealizowany został w Molenbeek-St-Jean zachodnim regionie Brukseli w Belgii. Obszar, który jeszcze niedawno zdominowany był przez budynki przemysłowe, stał się atrakcyjnym miejscem do życia. Projekt metamorfozy miejsca przygotowała pracownia NOTAN OFFICE.
Rosnąca populacja w wielu miastach na świecie sprawia, że powiększają się obszary, na terenie których wyrastają nowe osiedla mieszkaniowe. Trend ten można zaobserwować w całej Europie. Alternatywą dla budowy nowych bloków staje się adaptacja istniejącej architektury. Ciekawym przykładem jest belgijski projekt.
Na terenie dawnych fabryk powstała kameralna zabudowa, która realizuje ideę 15-minutowego miasta. Mieszkańcy mają stąd blisko do sklepów, rynków, szkoły, kościołów i budynków użyteczności publicznej. Za piękną kamienicą z XIX wieku znajdują się dwie długie hale przemysłowe. Architekci przeprojektowali ten obszar, tworząc zespół mieszkaniowy z trzema wielopoziomowymi bryłami.
W projekcie dostrzec można, jak stara tkanka przeplata się z nową. Jest tutaj sporo architektonicznych wątków. Dzieje się dużo. Dziedziniec w nowej aranżacji stał się swego rodzaju maleńką osadą, po której można spacerować i na każdym kroku odkrywać inne historie.
Warto zwrócić uwagę na wykorzystane materiały i sposób ich ekspozycji. Betonowe bloki nie są kryte farbą, ich struktura specjalnie została wyeksponowana. Wiele elementów widocznych na zdjęciach jest pozostałością dawnej zabudowy. Centralny budynek został częściowo wsparty na starej betonowej konstrukcji budynku gospodarczego. Czerwone płytki nowej części łączą się z historycznymi cegłami, a białe uzupełniają pomalowane ściany.
Tworząc tak oryginalną zabudowę architekci chcieli uszanować „ducha miejsca”, któremu udało się pokonać drogę od przemysłowej przeszłości do mieszkalnej teraźniejszości. W 2024 r. projekt był nominowany w konkursie Nagroda UE w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohego na najładniejszą nową architektoniczną realizację w Europie.
projekt: NOTAN OFFICE (www.notanoffice.be)
zdjęcia: Stijn Bollaert
Czytaj też: Dom jednorodzinny | Kamienica | Detal | Cegła | Belgia | whiteMAD na Instagramie