kościół akademik

Zmienili kościół w akademik. W środku zbudowali 34 pokoje

Stary kościół był nieużywany od kilku lat, po przebudowie zmienił się w akademik. Budynek znajduje się w Hanowerze w Niemczech.

Projekt przebudowy kościoła przygotowali architekci z pracowni (pfitzner-moorkens) architekten oraz Meinhof Architektur. Ich zadaniem było przeprojektowanie wnętrza świątyni, aby mogła pełnić nową funkcję.

Kościół Gerharda Uhlhorna zbudowany został w 1963 roku. Przez kilkadziesiąt lat służył wiernym, aż po latach parafia zmniejszyła się do garstki osób. Co zrobić z tak wyjątkowym budynkiem zaprojektowanym przez Reinharda Reimerschmida? Kościół zsekularyzowano w 2012 roku. Lokalne władze postanowiły nieużywaną przestrzeń zmienić w dom studencki. Zaproszeni do rearanżacji wnętrza architekci nie mogli ingerować w zewnętrzną tkankę budynku, który wpisany jest do rejestru zabytków.

W środku zbudowano 34 pokoje, których wielkość to od 13,5 m kw. Powstały też cztery niezależne mieszkania o wielkości 46,5 m kw. Ogólnodostępną kuchnię urządzono w miejscu, w którym wcześniej były organy.

kościół akademik


Budynek charakteryzuje się imponującą elewacją. Fasada składa się z powtarzalnych pofabrykowanych elementów betonowych i laminowanych okien szklanych, powyżej których jest liczący 21 metrów wysokości miedziany dwuspadowy dach. Nową przestrzeń urządzono na dwóch poziomach.

Projekt przebudowy kościoła w akademik został nominowany do nowej edycji konkursu Mies van der Rohe Award, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Kościół  | Ekologia | Ciekawostki | Renowacja

fot. Frank Aussieker, źródło: EUMies Award