Zmienili kościół w muzeum sztuki

Zmienili kościół w instytut sztuki. Na szczycie stanął 300kg kogut!

Zmienili kościół w muzeum sztuki, a dokładnie w Kościół Sztuki – KunstKerk. Pochodzący z XIX-wieku kościół w niderlandzkiej miejscowości Dordrecht przez lata stał pusty, co sprawiło, że parafia zgodziła się na desakralizację obiektu i przekazanie go do użytku komercyjnego. Budynek nabył miejscowy deweloper Dudok, który postawił stworzyć w tym miejscu instytut sztuki połączony z muzeum sztuki nowoczesnej. Do współpracy przy przebudowie obiektu, inwestor zaprosił architekta Andriesa Löttena oraz pracownię Studio Jobs, która specjalizuje się w tworzeniu sztuki użytkowej. 

Architekci i projektanci z pracowni Studio Job zmienili kościół w muzeum sztuki bez potrzeby burzenia zastanych murów kościoła i zmieniania jego charakterystycznego wyglądu. Zmiany zaproponowane przez twórców skupiły się na odnowieniu elewacji budynku i zaaranżowania wejścia na nowo, a także odświeżenia wnętrze, które musiało zostać dopasowane do potrzeb instytutu.

Największą zmianę widać na tyle dawnego kościoła. Wejście do dawnej zakrystii zostało wzbogacone o dobudówkę wykonaną ze szkła i stali. Jej frontową ścianę zdobi olbrzymi witraż  osadzony na stelaży wykonanym z brązu. Rzeźba o wysokości 13 metrów, którą studio nazywa “surrealistyczną interpretacją klasycznych witraży kościelnych”, została wykonana ręcznie. Rzeźba nazwana „The Embrance”, czyli „Objęcie” jest największą rzeźbą w historii pracowni Studio Jobs. 

Sprawdź

„Objęcie” składa się z dwóch falujących, obłych “okien“ ze szkła pigmentowanego, które zdają się rozciągać na mniejsze, centralne oknoObie szklane rzeźby mieszczą się w tej samej, dużej, teksturowanej ramie brązu, której zwieńczeniem jest dwumetrowa, pozłacana rzeźba koguta, ważąca 300 kilogramówWybór brązu wynikał z faktu, że studio często pracowało z tym materiałem, a także dlatego, że materiał ten jest trwały, plastyczny, a także nadaje się do recyklingu.

Rzeźba została celowo zaprojektowana tak , aby można było podziwiać zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza instytutu, w którym znajduje się niewielka kawiarnia.

“Z wnętrza widać kolorowe szczegóły witrażu, a wieczorem budynek nabiera całkowicie nowego kształtu, gdy okna są podświetlone od środka. Widok wtedy jest naprawdę piękny. Zaprojektowałem okna tak, aby były skierowane na zewnątrz  okna kościelne zazwyczaj widoczne tylko dla ludzi wewnątrz świątyni, chciałem to zrobić dla wszystkich – także tych na zewnątrz.”  mówi Smeets z pracowni Studio Jobs w rozmowie z portalem dezeen.com 

Warto dodać, że to nie jedyna tego typu realizacja pracowni. Studio Job zaprojektowało podobne witraże dla centrum sztuki Buenos Aires, a także dla własnej siedziby w Antwerpii.

Zainteresował Cię ten temat? Polecamy inne tematy związane z architekturą sakralną w naszym serwisie:

METAMORFOZA ROKU: OPUSZCZONY KOŚCIÓŁ ZMIENILI W KSIĘGARNIĘ

ŚWIĘTY BRUTAL, CZYLI BRUTALISTYCZNY KOŚCIÓŁ W NIEMCZECH

REWITALIZACJA RUIN GOTYCKIEGO KOŚCIOŁA W STEBLEWIE. PRACA DYPLOMOWA URSZULI KRAUZE

KOŚCIÓŁ POKOJU W ŚWIDNICY. NAJWIĘKSZA DREWNIANA BAROKOWA ŚWIĄTYNIA W EUROPIE

JEST JAK BIAŁA PERŁA. KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO ROCHA W BIAŁYMSTOKU

PRZEBUDOWA KOŚCIOŁA. ZMIENILI 600-LETNIĄ ŚWIĄTYNIĘ W DOM KULTURY! 

ZABYTKI PODLASIA: KOŚCIÓŁ PARAFIALNY ŚWIĘTEGO KRZYŻA W PRZYTUŁACH

MODERNISTYCZNY KOŚCIÓŁ DUCHA ŚWIĘTEGO W CHORZOWIE

JEST CAŁY BIAŁY! MALEŃKI KOŚCIÓŁ PROJEKTU CHIŃSKIEGO ARCHITEKTA

ZMIENILI KOŚCIÓŁ W AKADEMIK. W ŚRODKU ZBUDOWALI 34 POKOJE

źródło: dezeen.com / za Lekcja Religii (https://www.facebook.com/lekcjareligiipl) / zdjęcia: Jeroen Musch 

Czytaj więcej:  Cegła | Renowacja | Metamorfoza | Kościół| Niderlandy | Architektura sakralna