Zmienili Plaza Mayor w zielony skwer. Wszystko z okazji 400. rocznicy!

Plaza Mayor to jeden z największych i najbardziej popularnych placów w Madrycie. Każdego roku odwiedzają go miliony turystów, co sprawia, że jest najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Hiszpanii.

Plaza Mayor to plac zbudowany na planie prostokąta o wymiarach 129 x 94 m, wzdłuż jego krawędzi zbudowane zostały trzypiętrowe budynki, których cechą charakterystyczną są między innymi balkony, których doliczycie się tutaj aż 237. Wybudowany został w 1619 roku, co oznacza, że już niedługo będzie obchodził 400-lecie swojego istnienia.

Z tej okazji, artysta znany jako SpY postanowił zaskoczyć mieszkańców stolicy Hiszpanii i zaplanował okrągły, zielony skwer w samym sercu placu. Jego celem było zatrzymanie turystów w Plaza Mayor na dłużej. Chciał zachęcić ich do wspólnych rozmów i spotkań w jednym z najważniejszych zabytków Madrytu. Jego plan się udał, jak sam wspomina:

Przez plac codziennie przechodziło ponad 100.000 ludzi. Nagle wszyscy usiedli.

Wykonane z trawy wielkie koło ma powierzchnię wynoszącą 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, a jej średnica to ponad 70 metrów. To co jednak wyróżnia ten zielony skwer to otoczenie kilkusetletniej architektury i historii, która w tym miejscu jest wciąż żywa.