pole ryżowe

Zmienili stare pole ryżowe w wodny ogród. Jest piękny!

Projekt Art Biotop Water Garden to dzieło architektów z pracowni Junya Ishigami + Associates. Architekci przeprojektowali pole ryżowe i stworzyli na nim wodny ogród.

Ogród położony jest u stóp góry Nasu w prefekturze Tochigi, około 200 kilometrów na północ od Tokio. Stworzony został jako rozszerzenie istniejącego już ogrodu Art Biotop Nasu, który jest własnością działającego tam ośrodka dla artystów. Ogród odwiedzają Japończycy, którzy w ośrodku uczą się sztuki poezji i ćwiczą umiejętności manualne tworząc naczynia ze szkła.

Nowy ogród powstał w miejscu, w którym jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowały się pola ryżowe. Po latach zaniedbań pole zarosło mchem, a tkwiący w nim potencjał dostrzegł architekt Junya Ishigami. Realizując projekt Japończyk wykorzystał starą instalację. System, który wcześniej pozwalał nawadniać pola, teraz dostarcza wodę do kilkudziesięciu oczek wodnych. Jednak tym, co w tym projekcie jest najważniejsze są drzewa. Właściciel ośrodka budując hotel musiał oczyścić działkę. Architekt zaproponował, aby zamiast bezmyślnej wycinki umożliwić drzewom nowe życie, dlatego drzewa z korzeniami przeniesiono i zasadzono na dawnym polu ryżowym. Szczęśliwie niemal wszystkie przetrwały skomplikowaną operację.

pole ryżowe


Powstały ogród robi ogromne wrażenie. Architektowi udało się zestawić pozornie sprzeczne ze sobą światy. Ogród jest bowiem połączeniem krajobrazu pola ryżowego i omszałego lasu. Pomiędzy drzewami powstały ścieżki spacerowe, które wiodą wśród niezliczonych małych stawów. Każdy ze zbiorników wodnych jest ze sobą połączonych, a system nawadniający sprawia, że woda cały czas delikatnie płynie.

Projekt wygrał niedawno pierwszą edycję konkursu The Obel Award. Jury doceniło projekt Japończyka podkreślając, że jest modelowym przykładem tego, jak architektura powinna współgrać z przyrodą. Okazuje się, że z pozoru inwazyjne działanie (przesadzanie drzew do sztucznych form) w ostateczności może zakończyć się sukcesem i symbolizuje szacunek do natury.

Czytaj więcej: Park  | Chiny | Ciekawostki | Renowacja

źródło: The Obel Award