Zmienili strych w nowoczesne mieszkanie. Projekt autorstwa Dyrda Fikus Architekci

Jak przebudować strych, by zmienił się w przyjazne do życia mieszkanie? Odpowiedzią jest projekt autorstwa Marty Dyrdy i Radka Fikusa z pracowni Dyrda Fikus Architekci, którzy przebudowali poddasze kamienicy w Gliwicach. Efekt tej metamorfozy spodobał się członkom jury konkursu Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz, którzy przyznali gliwickiej przestrzeni II nagrodę.

Architekci świadomie postawili na maksymalne wykorzystanie odcieni szarości, które w mieszkaniu stanowią tło dla przedmiotów właścicieli. Szare ściany i zabudowa są też tłem dla belek, stanowiących konstrukcję dachu. Odnowione drewno stało się tutaj elementem dekoracyjnym.

Projekt wnętrza powstał dla pary młodych ludzi, którzy przeprowadzili się tu z osiedla domów jednorodzinnych. Teraz mieszkają w zabytkowej kamienicy położonej w centrum Gliwic. Ich przestrzeń do życia powstała na ostatniej kondygnacji. To właśnie widoczne elementy konstrukcyjne dachu stały się źródłem inspiracji dla architektów.

Otwarta przestrzeń dała ogrom możliwości projektowych. W centralnej części mieszkania powstała dwupoziomowa kostka, która skrywa łazienkę w dolnej części i garderobę na górze. Dodatkowo “schowano” tu elementy instalacji technicznych.

Właściciele wnętrza posiadają kilka kotów. Drewniane elementy konstrukcyjne stały się więc dla nich wymarzonym placem zabaw.


Atrakcyjną przestrzenią jest też taras, który został mocno przeszklony. Dzięki temu do wnętrza wpada więcej naturalnego światła.

Minimalizm jest sztuką trudną. A to wnętrze powstało w przestrzeni wyjątkowo niekorzystnej dla minimalistycznych eksperymentów, wśród plątaniny słupów, belek, kleszczy. Projekt ujął nas znakomitym odniesieniem się do tej zastanej tkanki. To, co zostało wprowadzone do wnętrza, stanowi zupełnie odrębną rzeczywistość, która jednocześnie pięknie współgra z konstrukcją poddasza. Udała się tu więc sztuka z pozoru niemożliwa – mówi juror konkursu Wnętrze Roku Jacek Tryc.

Dziś wspólnie z marką New Balance celebrujemy Grey Day! To święto wszystkich wielbicieli szarego koloru, symbol siły i otwartego umysłu. To właśnie szara barwa pojawia się najczęściej w modelach New Balance. My dostrzegamy ją zwłaszcza w nowoczesnym designie oraz brutalistycznej architekturze. Z okazji Grey Day nasza strona główna zyskała dziś szarą otoczkę, a opublikowane artykuły mają wspólny mianownik – szary kolor. Przykładem jest ten artykuł. Jakie są pozostałe? Zaczęliśmy od opisu kultowego, szarego modelu butów New Balance, nasz artykuł o Green Day oraz kolekcji znajdziesz klikając TUTAJ. Pozostałe “szare” artykuły znajdziesz na szczycie strony głównej www.whitemad.pl. Niech szare święto trwa!

projekt: Marta Dyrda i Radek Fikus – Dyrda Fikus Architekci

fot. Jakub Certowicz

źródło: Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (saw.org.pl)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | Detal | Sypialnia | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły