Znamirówka

Znamirówka. Tu piękno przyrody współgra z lokalną twórczością!

Stanisław Socha, z wykształcenia jest rolnikiem, ale od niemal 40 lat tworzy… drewniane rzeźby! Twórczość rzeźbiarza-samouka można zobaczyć odwiedzając obiekt Znamirówka, niezwykle malowniczo położony nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego. Zobacz, jakie jeszcze atrakcje skrywa okolica!

Jezioro Rożnowskie to miejsce od wielu lat chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców Małopolski. Sztuczny zbiornik na rzece Dunajec powstał w latach 1935-1941 w celu wybudowania elektrowni. Od wielu lat cieszy się jednak ogromną popularnością wśród miłośników sportów wodnych i wypoczynku na łonie natury. Pływając łódką lub żaglówką można podziwiać piękne krajobrazy, a niezwykle ciekawym miejscem jest chociażby Małpia Wyspa zamieszkana przez ponad 160 różnych gatunków ptaków. Wśród nich są tak rzadkie jak bocian czarny. Z tego względu wstęp na wyspę jest zabroniony. Przepływając obok warto jednak wiedzieć, że teren, który dziś jest wyspą, był niegdyś… górą! Na szczycie wzgórza Grodzisko w XIV w. wznosił się zamek. Choć uległ on zniszczeniu już na przełomie XIV i XV stulecia, to jego pozostałości można było znaleźć na szczycie wzgórza jeszcze na początku XX w.

Trwalszy niż ze spiżu

Do dziś zachowanym, wyjątkowym dziełem pracy ludzkich rąk (i to tylko jednej ich pary!) jest natomiast most Jana Stacha znajdujący się w Znamirowicach. Co czyni go wyjątkowym? Powstał pośród leśnej zieleni w latach 1968-1971 dzięki wysiłkowi jednego tylko człowieka – Jana Stacha, miejscowego rolnika. Mający 13 metrów wysokości most, znajdujący się nad głębokim jarem, powstał z powodu braku drogi dojazdowej do gospodarstwa – sąsiad zabraniał Stachowi przejazdu. Imponująca budowla, będąca prawdopodobnie najwyższym kamiennym mostem zbudowanym przez jedną osobę na świecie, stoi do dziś. Choć nieco trudno ją znaleźć wśród leśnej zieleni, warto podjąć próbę!

Przyroda i kultura

Znamirowice i inne miejscowości znajdujące się nad Jeziorem Rożnowskim to także świetna baza wypadowa dla miłośników pieszych wycieczek. Do spacerów zachęcają malownicze trasy Pogórza Rożnowskiego. Dziedzictwo kulturowe regionu można natomiast odkrywać odwiedzając okoliczne zamki (Czchów czy Tropsztyn), Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu czy też jedno z najstarszych miast w Polsce, jakim jest Stary Sącz. Odwiedzając rynek miasteczka, będącego inspiracją dla wielu artystów, można poczuć się jak w dawnej Galicji.


Z bogatej spuścizny kulturowej okolicy chętnie czerpią także właściciele wyjątkowego obiektu, jakim jest Znamirówka. Znajdują się w nim wesołe, drewniane rzeźby, których autorem jest wspomniany wcześniej Stanisław Socha – lokalny twórca mieszkający w Faściszowej, znajdującej się pół godziny drogi od Znamirowicach. Podobnie jak był nim Jan Stach, także Stanisław Socha jest rolnikiem. Już podczas nauki w szkole podstawowej zafascynował się jednak tworzeniem w drewnie. Z odnalezionych na brzegu Dunajca korzeni tworzył własne interpretacje. Dziś tworzy nadal – w przydomowym warsztacie, który można odwiedzić, a także podczas warsztatów rzeźbiarskich dla dzieci i młodych adeptów sztuki. Jego prace można zobaczyć w rezerwacie Skamieniałe Miasto w pobliskich Ciężkowicach, ale także u prywatnych osób w wielu państwach Europy. Kilkanaście drewnianych figur oraz elementy wyposażenia można zobaczyć także odwiedzając Znamirówkę. Często przystają przy nich osoby udające się nad Jezioro Czorsztyńskie czy zobaczyć most Jana Stacha, dlatego są one nie tylko świetną promocją obiektu, ale co równie ważne – twórczości wyjątkowego lokalnego artysty, jakim niewątpliwie jest Stanisław Socha.

Więcej informacji o magicznej Znamirówce można znaleźć na stronie www.znamirowka.pl

Tekst i zdjęcia: Tomasz Kobylański