Zniknęła zieleń, jest beton. Tak Łęczna “rewitalizuje” swój rynek

Łęczna to miasto z bardzo bogatą historią. Prawa miejskie zyskała w 1467 roku. Od kilku lat miasto remontuje Stare Miasto. Zmiany jednak przeczą miejskim trendom, Łęczna zamiast zielenią swój rynek pokrywa kostką.

Dziś w Łęcznej mieszka około 18 tysięcy osób. Miasto może pochwalić się unikalnym układem urbanistycznym. Dlaczego? Dlatego, że w mieście istnieją aż trzy rynki. Pierwszy to plac Kościuszki, stoi przy nim budynek Urzędu Miasta oraz klasycystyczny budynek Ratusza z czterokolumnowym portykiem. Drugi rynek jest najstarszy. Jeszcze niedawno ten drugi przypominał skwer pokryty trawą.  Tuż przy rynku stoi Duża Synagoga z XVII wieku. Do 2014 roku działo tam Muzeum Regionalne. Trzeci rynek jest tuż obok i powstał w XVIII wieku.

Problem betonozy dotyczy tego drugiego rynku. Co prawda miejsce było bardzo zaniedbane i wymagało gruntownego remontu, jednak mieszkańcy nie spodziewali się takiego efektu.

Sprawę nagłośnił bloger Hubert Znajomski. Niedawno na swoim blogu opublikował fotorelację ze spaceru po Rynku w Łęcznej.

Jak widać, powstaje tu wielka betonowa dziura, która nie ma zbyt wiele wspólnego z tym, czym było to miejsce dwa lata temu. Rynek zasługiwał na odświeżenie, ale nie na to, by zrównywać wszystko z ziemią – pisze na swoim blogu uwielbiampandy.blogspot.com.

Jeszcze niedawno na rynku rosły drzewa, wokół których były place porośnięte trawą.

Mieszkańcy siedzieli tu w cieniu drzew. Była to zielona wyspa na Starym Mieście. Teraz za kilkanaście milionów złotych możemy mieć kolejny betonowy plac – dodaje bloger.

Zdjęcie wykonano przed rozpoczęciem przebudowy. fot. UM Łęczna

Inwestycja pod tytułem “Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej – II etap” kosztuje prawie 16 milionów złotych. Miasto na ten cel przeznaczyło 4,6 mln zł, Budżet Państwa 1,3 mln zł, a aż 10 mln pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.

Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do odtworzenia walorów przestrzennych i kompozycyjnych zabytkowego obszaru, a także do poprawy jakości przestrzeni publicznej. Umożliwi wykorzystanie Rynku II i przyległego terenu jako miejsca wypoczynku i imprez okolicznościowych. W ramach inwestycji zaplanowano przebudowę placów i ulic miejskich, ciągów pieszo – jezdnych, chodników i miejsc postojowych. Zaprojektowano budowę systemu odwodnienia ulicznego i oświetlenie uliczne – czytamy opis zakresu projektu na stronie miasta.

W ramach prac zbudowany zostanie system odwodnienia ulicznego, zamontowane zostanie nowe oświetlenie, pojawią się kosze, ławki, tabliczki z nazwami ulic, zegar słoneczny i zdroje uliczne. Stare Miasto zyska też monitoring, a nad ulicą Lubelską powstanie kładka pieszo-rowerowa o długości 78 m. Tych zmian nie negujemy. Nasze niedowierzanie budzi jednak wycinka drzew na rynku oraz spora powierzchnia betonowych elementów. Miejsce stanie się ogromną wyspą ciepła, przez co przebywanie tutaj latem nie będzie przyjemne.

O tym, że najpewniej tak będzie świadczą miejskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, które zorganizowano na pierwszym rynku. Jego przebudowa nastąpiła w 2014 roku. Czym skutkuje brak drzew? Mieszkańcy musieli stać w pełnym słońcu na pokrytej płytami powierzchni, a urzędnicy zgromadzili się w zacienionym miejscu – pod ustawionym specjalnie z tej okazji namiotem…

Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zorganizowano na Rynku pierwszym, fot. UM Łęczna

Wykonawca inwestycji został wybrany na początku 2021 roku. Najwięcej punktów otrzymała oferta firmy STRABAG z siedzibą w Pruszkowie.

Nie jest jeszcze za późno, by powstrzymać betonowanie rynku. O tym, że miasta wprowadzają zmiany w swoich planach pisaliśmy już wielokrotnie. Przykłady? Swój projekt przebudowy Starego Rynku, by był bardziej zielony zmieniła Łódź (czytaj TUTAJ), a architekt Robert Konieczny zapowiedział przeprojektowanie Placu Solidarności w Szczecinie, aby zyskał więcej drzew (czytaj TUTAJ). Trzymamy kciuki, że Rynek w Łęcznej jednak wrócą drzewa.

Czytaj też: UrbanistykaMetamorfoza | Zieleń | Meble miejskie | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łęczna, zdjęcia: uwielbiampandy.blogspot.com