Zniknie beton będzie zieleń. Tak zmieni się plac przed dworcem w Opolu

Radni Opola znaleźli dodatkowe środki na realizację projektu. Plac przed dworcem kolejowym może stać się wizytówką miasta.

To miejsce, które jako pierwsze widzą osoby przyjeżdżające do Opola pociągiem. Póki co teren nie wykorzystuje swojego potencjału. Plac służył jako zaplecze związane z budową centrum przesiadkowego “Opole Główne”, dlatego na jego terenie tworzą się kałuże i błoto. Wkrótce ta przestrzeń zmieni swoje oblicze.

Potrzebę przebudowy placu miasto sygnalizowało już w 2018 roku, kiedy ogłoszono konkurs na projekt koncepcyjny zmian. Celem było stworzenie zielonego miejsca, pełnego drzew i krzewów, które będzie atrakcyjną strefą do wypoczynku, ale też sprawdzi się jako wizytówka miasta. Plan zakłada posadzenie ponad 50 drzew (platany klonolistne oraz glediczje trójcierniowe) oraz kilka tysięcy mniejszych roślin.

Konkurs zwyciężyła koncepcja, której autorami są Michał Szkudlarski i Andrzej Nowak z biura SN Architekci oraz Magdalena Szkudlarska z pracowni MASZ. W sumie jury konkursowe oceniało 19 propozycji. Autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali m.in. zagospodarowanie przestrzeni w formie kolistych skwerów z nowo posadzonymi drzewami i małą architekturą. Zaprojektowano zarówno przestrzenie zacienione, jak i nasłonecznione, miejsce spotkań w postaci „pawilonu odpoczynku”, a także plac zabaw dla dzieci, pagórki oraz wysoką zieleń dodatkowo izolującą akustycznie.

W południowej części terenu architekci przewidzieli powstanie placu przedwejściowego, a w części wschodniej – ciągu komunikacyjnego łączącego dworzec z ulicą 1 Maja. W części zachodniej projekt zakłada budowę ciągu komunikacyjnego dworzec – ulica Krakowska, a w części północnej zbudowany zostanie chodnik ze ścieżką rowerową.


Jury tak uzasadniało przyznanie I miejsca koncepcji:

Pierwszą nagrodę przyznano za propozycję ukształtowania placu dworcowego, jako zurbanizowanego parku miejskiego, który we właściwy sposób kontynuuje i domyka przestrzeń ulicy Krakowskiej oraz wprowadza przyjezdnych do centrum Opola. W formie zaproponowanej przez autorów plac nie konkuruje z istniejącymi w jego otoczeniu cennymi budynkami dworca i poczty oraz planowanym budynkiem dworca autobusowego, ale w umiejętny sposób wypełnia przestrzeń pomiędzy nimi. Przyjęty układ kompozycji jest podatny na modyfikację i przyjęcie różnorodnych miejskich aktywności, oferuje miejsce odpoczynku w podróży, ale jest również atrakcyjną przestrzenią miejską. Zaproponowany raster zbudowany z form kolistych może być zagospodarowany w różnorodny sposób z zachowaniem pierwotnego założenia, na co pozwala jego uniwersalność. Projekt proponuje poprawną komunikację pieszą dworca kolejowego i planowanego dworca autobusowego oraz właściwy dojazd dla podróżnych i służb technicznych. Realizacja projektu wzbogaci Opole o nową, funkcjonalną, przyjazną i reprezentacyjną przestrzeń publiczną.

W sumie przebudowa placu pochłonie 12,5 mln zł. W ostatnim przetargu na wykonanie prac miasto otrzymało cztery oferty. Najtańsza od firmy Best Obepel z Opola zakłada realizację projektu w kwocie 12,4 mln złotych, najdroższa zaś, firmy Remdom z Dąbrowy Górniczej na około. 13,3 mln złotych.

Plac Dworcowy w Opolu, proj. Michał Szkudlarski i Andrzej Nowak z biura SN Architekci oraz Magdalena Szkudlarska z pracowni MASZ (współpraca: Michał Bartecki, Agnieszka Gacek, Weronika Pietruńko).

źródło: UM Opole

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Miasto | Metamorfoza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły