Niewiele osób wie, ale przed powstaniem Zoo w Krakowie egzotyczne zwierzęta można było oglądać na… Wawelu! Trzymano tam między innymi małpy, lwy, lamparty i wielbłądy. To wszystko działo się jeszcze w czasach panowania Zygmunta III Wazy. W późniejszych latach niewielkie ogrody zoologiczne otwierano w krakowskich parkach, aż do 1929 roku, kiedy to otwarto Zoo działające do dziś. Zaglądamy na teren zoo, który w zimowej odsłonie prezentuje się genialnie.
Puchate manule, polarne lisy, szalejące w wodzie uchatki, a nawet kolorowe flamingi – tym zwierzętom zima jest niestraszna! To jednak tylko niektóre spośród wielu gatunków, które można zobaczyć odwiedzając ZOO w Krakowie. Na czas zimy stworzyło ono specjalną, malowniczą ścieżkę zwiedzania oraz inne atrakcje.
Krakowskie ZOO to jeden z najbardziej urokliwie położonych ogrodów zoologicznych na świecie. Znajduje się on w sercu Lasu Wolskiego – wyjątkowej enklawy zieleni i bioróżnorodności na terenie Krakowa oraz lubianego przez mieszkańców i turystów miejsca wypoczynku. Położone wśród leśnych szlaków spacerowych i rowerowych jest świetnym celem także zimowych wycieczek. Tuż obok krakowskiego ZOO znajduje się też kopiec im. Józefa Piłsudskiego – najwyższy spośród pięciu krakowskich kopców, a równocześnie najwyżej położony punkt miasta. Zimą rozpościerają się z niego bajkowe widoki na zieloną okolicę. Przy pięknej pogodzie można dojrzeć z niego także Tatry.
ZOO – dom egzotycznych zwierząt i… roślin
W krakowskim ZOO nie brakuje także zachwycających roślin, o które przez cały rok dbają pracownicy ogrodu. Są one odpowiednio opisane, dlatego w ZOO można poczuć się także nieco jak w ogrodzie botanicznym. Główną atrakcją ZOO są jednak rzecz jasna zwierzęta – w tym zwłaszcza te egzotyczne, rzadko spotykane i zagrożone wyginięciem. W sumie krakowski ogród zamieszkuje ponad 1300 zwierząt i 270 gatunków, a wiele z nich to zwierzęta, które preferują zimowe warunki. Dlatego pracownicy ZOO opracowali specjalną trasę zwiedzania na tę porę roku.
Co ciekawe, oprócz zwierząt, które występują w zaśnieżonych częściach kuli ziemskiej, do zimy przywykły także te znane z mniej zimowej scenerii. Są nimi chociażby pochodzące z Afryki flamingi, które nie tylko dostojną sylwetką, ale i różowym kolorem wyróżniają się na śniegu. Z myślą o nich opiekunowie rozkładają im specjalne maty, dzięki czemu mogą spędzać czas na zewnątrz również zimą – mówi Ewa Całus, wicedyrektorka krakowskiego ZOO ds. promocji i dydaktyki.
Jak dodaje, zwierzęta są bardzo przyzwyczajone do ludzi. W ostatnich miesiącach tęsknią za odwiedzającymi, których mniej przyjeżdża do ZOO z powodu pandemii. Na zimowych gości reagują z zadowoleniem. – Wielbłądy chętnie pozują do zdjęć, a lemury uwielbiają się popisywać, gdy okaże się im trochę zainteresowania. Warto też poszukać, gdzie mieszka para manuli – Manuel i Manuela. Prowadzą one nocny tryb życia, jednak w ciągu dnia samca można spotkać leniwie wylegującego się w swojej wolierze. Może uda się go wytropić wzrokiem podczas wizyty – warto spróbować chociażby dla jego bezcennego spojrzenia! – dodaje z radością Ewa Całus.
Miejsce z klimatem
Krakowskie ZOO ma wyjątkowy, parkowy charakter. Zimą przybiera ono całkiem inne oblicze – jest spokojnie, dzięki czemu to świetne miejsce na relaksujący spacer. Ogród zoologiczny jest także miejscem edukacji związanej z ekologią i zmianami klimatu. – Ocieplenie klimatu sprawia, że zwierzętom przyzwyczajonym do niskich temperatur jest trudniej dostosować się do nowych warunków atmosferycznych, w tym do cieplejszych zim. Nie wszystkie z nich posiadają takie umiejętności dostosowania się, jak chociażby wcześniej wspomniane flamingi – mówi Ewa Całus.
Świetnym przykładem jest też lis polarny, który ma całkowicie białe futro, dzięki któremu wtapia się w otoczenie. Teraz, gdy śniegu jest mało, ta cecha sprawia, że jest bardziej widoczny i narażony na ataki drapieżników. Dlatego na bioróżnorodności naszej planety powinno nam bardziej zależeć i powinniśmy podejmować działania na rzecz ograniczenia zmian klimatu. Tak naprawdę możemy je realizować każdego dnia, segregując śmieci, oszczędzając energię, ograniczając kupowanie niepotrzebnych przedmiotów, zwłaszcza ubrań – ich produkcja ma bardzo negatywny wpływ na środowisko – czy też wreszcie: wybierając rower, tramwaj lub autobus, zamiast samochodu czy podróży samolotem. Zobaczcie jak wiele możecie dla planety zrobić każdego dnia – dodaje Całus.
O wybieraniu bardziej ekologicznego środka transportu wie nawet św. Mikołaj, który zamiast jazdy samochodem podróżuje po świecie zaprzęgiem reniferów. Tak było też 6 grudnia, kiedy św. Mikołaja można było spotkać w ZOO w Krakowie w towarzystwie prawdziwych reniferów. Krakowskie ZOO jest bowiem zaledwie jednym z trzech ogrodów w Polsce, w którym mieszkają te znane z Laponii zwierzęta.
Każdy może zostać przyjacielem zwierząt
Jakie jeszcze atrakcje przygotowało w najbliższym czasie krakowskie ZOO? W Wigilię oraz Święta Bożego Narodzenia będzie można zobaczyć organizowaną po raz pierwszy żywą szopkę. Będzie w niej można ujrzeć Jezuska w towarzystwie takich zwierząt, jakie miały mu towarzyszyć w stajence w Betlejem ponad 2000 lat temu. To osiołki oraz kozy, jednak te z Krakowa są wyjątkowe – to czarnoszyje kozy waliserskie, które są… dwukolorowe! Przednia część ich ciał jest czarna, a tylna – biała. Zagrożone wyginięciem kozy są nie tylko znane ze swojego umaszczenia, ale też z pochodu „Geissenger” w szwajcarskiej miejscowości Zermatt, której są głównymi bohaterkami. Odbywa się on jednak dopiero latem, dlatego wcześniej warto je zobaczyć w krakowskim ZOO.
Tych, którzy nie mogą przyjechać tej zimy do Krakowa, zachęcamy do odwiedzin w bardziej dogodnym terminie – zaprasza Ewa Całus i zachęca także do przekazywania niewielkich datków na wsparcie zwierzaków w zimowy czas. Każda wpłata w wysokości 50 lub 100 zł jest honorowana certyfikatem „Przyjaciela krakowskiego ZOO”, który można podarować także komuś bliskiemu, kto kocha zwierzęta. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku i stronie internetowej ogrodu.
Czytaj też: Ciekawostki | Zwierzęta | Wydarzenia
tekst: TMK
zdjęcia: Ogród Zoologiczny w Krakowie (zoo-krakow.pl, fb.com/zookrakow)