Riverview

Zrobili to świetnie! Osiedle Riverview w centrum Gdańska

Zakończyła się budowa osiedla Riverview w Gdańsku. To pierwsza mieszkaniowa inwestycja firmy Vastint Poland, która do współpracy nad ceglanym osiedlem zaprosiła architektów z pracowni APA Wojciechowski Architekci.

Osiedle Riverview znajduje się przy ul. Angielska Grobla, w bliskim sąsiedztwie tętniącego życiem centrum Gdańska. Osiedle składa się z siedmiu budynków, w których znajdują się 282 lokale mieszkalne i usługowe. Architekci z pracowni APA Wojciechowski Architekci postawili na strzeliste bryły zakończone dwuspadowym dachem, które doskonale wpisały się w zabytkową zabudowę gdańskiego śródmieścia. Wyjątkowy klimat udało się zbudować sięgając po cegły stanowiące atut osiedla.

Tutaj nic nie jest dziełem przypadku. Architekci wykorzystali atrakcyjne położenie Riverview w sąsiedztwie Wyspy Spichrzów, wyspy Ołowianki i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Do tętniącego życiem starego centrum można się stąd dostać spacerując zaledwie dwie minuty. Jednocześnie ulica, przy której znajduje się osiedle nie jest często odwiedzana przez turystów, dzięki czemu mieszkańcy nowych budynków będą mogli cieszyć się spokojem.

Oddane do użytku budynki mają różną wysokość. Bliżej ulicy zlokalizowano niższe, które mają pięć pięter, a w głębi działki wyższe mające sześć pięter. Ten zabieg sprawił, że całość zachowała kameralny charakter i pozytywnie wpływa na wygląd miasta.

Riverview


Osiedle Riverview składa się zarówno z kawalerek jak i przestronnych penthouse’ów. Największe mają ponad 100 m kw. powierzchni. Część jest już zamieszkana, można się tutaj błyskawicznie wprowadzić ponieważ inwestor umożliwił odebranie lokali w standardzie „gotowe do zamieszkania”. To nowość na rynku mieszkaniowym w Polsce – mieszkania mają praktycznie wszystko: podłogi, sprzęt AGD w zabudowie kuchennej, szafy, wykończone łazienki i nawet pralki. Można wybierać standard wykończenia utrzymany w trzech stylach: klasycznym, nowoczesnym i skandynawskim oraz w dwóch standardach wykończenia: standardowym i premium.

Co ważne, inwestor nie upychał metrów kwadratowych na siłę (sprawdziliśmy!). Do dyspozycji mieszkańców oddano przestronne patio, na którym rośnie kilkanaście tysięcy (!) różnych gatunków drzew, krzewów i bylin. Atrakcją są kilkumetrowe brzozy, które wyglądają, jakby rosły tutaj od dawna. Zieloną część ozdobiono meblami miejskimi, które w formie instalacji artystycznych wykonali studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Rzeźby powstały w efekcie zorganizowanego przez Vastint Poland konkursu. Wewnętrzny dziedziniec został również wyniesiony ponad poziom ulicy tak, aby umożliwić mieszkańcom widok na nadrzeczny krajobraz.

Osiedle nie jest monotonne. Ceglaną zabudowę architekci przełamali sięgając po różne wzory wykończenia fasad, dzięki czemu jedna strona przypomina ciąg klimatycznych kamieniczek, wpływających na ogólny odbiór ulicy. Wszak tak urozmaicone fronty są przyjemniejsze w odbiorze dla spacerujących ulicą mieszkańców. Plusem, na który zwracamy uwagę jest też brak ogrodzenia. Inwestor nie zdecydował się tworzyć zamkniętej przed miastem wyspy. Poczucie prywatności zbudowano dzięki bramom, które wizualnie oddzielają część półprywatną od publicznej. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż otaczające nowe osiedla płoty.

Warto też zwrócić uwagę na ekologiczny aspekt inwestycji. Nowe osiedle jest pierwszym projektem firmy Vastint Poland na krajowym rynku mieszkaniowym i jak wszystko wskazuje pierwszym, który otrzyma certyfikat LEED w swojej kategorii w Polsce.

Czytaj też: Cegła | Gdańsk | Elewacja | Ekologia

źródło: materiały prasowe Vastint Poland