Zrobili to świetnie! Remont kamienicy przy ul. Świętojańskiej w Warszawie

Zakończył się remont elewacji kamienicy przy ulicy Świętojańskiej w Warszawie. Proces nie należał do łatwych bo kamienica znajduje się na terenie objętym wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednak opłacało się czekać, elewacja wygląda jak nowa!

W ramach prac odnowiono elewację, składającą się z barwnych wypraw tynkarskich, sgraffit, elementów i detali kamieniarskich oraz elementów metaloplastyki. Prace przeprowadzili eksperci Pracowni Konserwacji i Rewaloryzacji Obiektów Zabytkowych Revita Art.

Kamienica przy ul. Świętojańskiej 15 to tak zwana kamienica Loupich. Dom powstał z połączenia dwóch XVII-wiecznych kamienic, które w pierwszej połowie XVIII wieku kupił Jan Benedykt Loupia – wójt, a później pierwszy burmistrz Warszawy. Kamienice połączono i gruntownie przebudowano ujednolicając ich elewację.

W 1743 roku była to kamienica czterokondygnacyjna, czteroosiowa, z murowaną oficyną od strony ulicy Piwnej. Na przełomie XIX i XX wieku przeprowadzono remont nadając nowy wystrój fasadzie; wówczas ukształtowany został dach z attyką. W latach 1926–44 kamienica była rezydencją jezuitów. Po zniszczeniach w 1944 roku ocalały piwnice, parter ze sklepieniami i w większości fasada. Po rozebraniu pozostałości kamienica odbudowana została w latach 1953–56 według projektu Haliny Kosmólskiej.

Remont kamienicy w warszawie


Obecnie kamienica ma cztery kondygnacje plus mieszkalne poddasze. Fasada ma cztery niesymetryczne osie, boniowany narożnik od strony przejścia ku ulicy Piwnej. W przyziemiu zachował się kamienny portal z końca XVII wieku. Imponującą dekorację sgraffitową fasady zaprojektował Edmund Burke. Ogromnie cieszy, że odnowiona wygląda, jak przed wiekami!

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Historia | Renowacja

Suwak PRZED i PO:

fot. Archwium Revita Art Sp. z o.o., źródło: Renova