Zrujnowana kamienica na Pradze zostanie uratowana!

Kamienica znajduje się przy ulicy Środkowej 16 na Pradze. Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków zapowiedziało jej remont.

Jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. W kamienicy brakuje okien, a klatki schodowe są zrujnowane. Kamienica Arona Śpiewaka zbudowana została około 1870 roku, jako dwupiętrowa kamienica frontowa z parą oficyn bocznych. Obiekt zajął znaczną część działki, na której wzniesiono jeszcze kolejne zabudowania na przedłużeniu oficyn od strony północnej oraz trzy mniejsze budynki gospodarcze.

Wraz z innymi domami stojącymi przy ulicy Środkowej kamienica stanowi cenne świadectwo najwcześniejszej fazy budownictwa Nowej Pragi przed przyłączeniem jej do Warszawy w 1891 roku. Zespół ulicy jest jedynym na Pradze, którego część pochodzi sprzed tej daty – informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Pierzeja, którą tworzy kamienica wpisana jest do rejestru zabytków. Co ciekawe, całość zabudowy działki przy ulicy Środkowej 16 przetrwała II wojnę światową w dobrym stanie. Po wojnie rozebrano piętrowe segmenty oficyn bocznych, a po 1994 roku wyburzono część dwupiętrowej oficyny północnej.
kamienica na pradze


Przez dziesięciolecia budynek był kilkukrotnie przebudowywany. Jego fasada frontowa pozbawiona jest pierwotnego wystroju, a do balkonów przytwierdzono balustrady, których nie było w oryginalnym projekcie. Elewacje, podwórzowa oraz oficyn, nie mają tynków, które zostały skute. W oficynie brakuje stolarki okiennej. W bardzo złym stanie są drewniane klatki schodowe (zdjęcie publikujemy niżej).

Administratorem kamienicy jest Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ. Budynek zostanie odnowiony w ramach zadania inwestycyjnego “Modernizacja budynków komunalnych”, prace remontowe mają zakończyć się w 2023 roku i będą kosztować około 8 mln zł.

Czytaj też: Kamienica | Warszawa | Renowacja | Cegła | whiteMAD na Instagramie

Na zdjęciach kamienica wraz z oficyną przy ul. Środkowej 16 na Pradze,  fot. BSKZ