Willa przy Raszyńskiej 48
PRZED REMONTEM

Zrujnowana willa w Warszawie odzyska blask. Właśnie ruszył jej remont

Willa znajduje się przy ulicy Raszyńskiej 48 w Warszawie. Zbudowana została w 1924 roku według projektu Teofila Wiśniowskiego. Na remont czekała kilkadziesiąt lat.

Dom zaprojektowany został dla dwóch rodzin. Jego mieszkańcy mogli korzystać z ogrodu, który powstał tuż obok. Willa była poważnie uszkodzona w czasie II wojny światowej, jednak została odbudowana. W ostatnich latach, ze względu na brak kompleksowych remontów, klasycystyczna elewacja willi niszczała, tracąc stopniowo swoje walory artystyczne. Odpadał tynk, farba ulegała łuszczeniu, a oryginalny kolor tynku pokryła warstwa miejskich zanieczyszczeń i szpecącego graffiti.

Już sześć lat temu Stołeczny Konserwator Zabytków nakazał jej kompleksowy remont. Jednak dopiero teraz właścicielom udało się rozpocząć prace. Było to możliwe między innym dzięki finansowym wsparciu miasta – właściciele otrzymali 200 tysięcy złotych, które pomoże zrealizować prace. A jest co robić! Fundamenty zostaną zabezpieczone przed wilgocią, uszkodzone ściany zewnętrzne zostaną naprawione, a tynk na elewacji odtworzony i pomalowany na oryginalny kolor ustalony na podstawie badań. Dodatkowo zostanie odtworzony balkon od strony ogrodu, który istniał jeszcze przed wojną. Remont będzie trwał do jesieni 2021 roku.

willa w Warszawie


Budynek znajduje się na terenie Kolonii Lubeckiego, to zabytkowe osiedle na Ochocie, położone między ulicami Filtrową, Krzywickiego, Wawelską, Grójecką i placem Narutowicza. Pierwsze budynki w kolonii o architekturze historyzującej, neoklasycystycznej zaczęły powstawać w latach 20. XX wieku. Można tu zobaczyć zarówno wielopiętrowe kamienice, jak i niewielkie kilkurodzinne wille z ogrodami. W latach 30. zaczęto tu stawiać domy modernistyczne. Kolonia Lubeckiego jest wpisana do rejestru zabytków – prawnie chroniony jest jej układ i zespół budowlany wraz z zielenią. Wpisu do rejestru zabytków dokonano w 1993 roku.

Czytaj też: Zabytek | Warszawa| Elewacja | Historia| whiteMAD na Instagramie

Zabytkowa willa w Warszawie – źródło: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły