ogrody fasadowe

Zrywają chodniki, by tworzyć ogrody fasadowe. Tak to się robi w Łodzi!

Ogrody fasadowe w Łodzi pojawiać się będą coraz częściej. Właśnie powstał pierwszy z nich, kolejnych 50 już w przyszłym roku.

Zamiast płyt chodnikowych będą kwiaty i zieleń. Tak w skrócie można opisać akcję koordynowaną przez Departament Ekologii i Klimatu w Łodzi. W mieście pojawi się kilkadziesiąt ogrodów fasadowych, które przyniosą realne korzyści mieszkańcom. Urzędnicy czerpią tutaj wzory z podobnych realizacji w innych miastach Europy.

Ogrody fasadowe to nieduże zieleńce, które powstają przy fasadach budynków. Często wystarczy uwolnić tylko niewielką powierzchnię chodnika, aby rośliny mogły wypuścić korzenie i rosnąć po elewacji budynku. Efekt tych prac będzie można zobaczyć za kilka lat. Urzędnicy mają nadzieję, że centrum miasta będzie pokryte zielonymi elewacjami.

W całym przedsięwzięciu uczestniczą mieszkańcy, podmioty gospodarcze, firmy i wspólnoty mieszkaniowe. Wskazują oni miejsce, w którym chcieliby stworzyć taki ogród.

Wydział Kształtowania Środowiska weryfikuje miejsce, choćby pod względem sieci energetycznych przebiegających pod chodnikami. Potem przygotowywane są wszelkie zgody oraz zaprojektowanie ogrodu (np. wybór określonych roślin) i nasadzenia. Na koniec ogród zostaje przekazany mieszkańcom, czy przedsiębiorstwu, które o niego wnioskowało, a ci opiekują się nim, choćby podlewając w czasie suszy.

Ogród projektujemy wspólnie, my go organizujemy, natomiast oddajemy potem w utrzymanie właścicielowi budynku – powiedział Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

ogrody fasadowe


Pierwszy taki ogród powstał przy ulicy Wólczańskiej 17 we współpracy z Łódzką Spółkę Infrastrukturalną. Przeprowadzono tam nasadzenia traw ozdobnych, kocimiętki, szałwii i jeżówki, czyli roślin, które dobrze radzą sobie w centrach miast. Na przyszły rok wybrane zostało 50 lokalizacji w centrum miasta. Miejsca te będą konsultowane z Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Łódzkim.

Chcemy zabezpieczyć kwestie związane z izolacją budynku, a także właściwie dobrać rośliny. Te pierwsze 50 lokalizacji wybrane zostało mając na uwadze nasłonecznienie, czy to jest z północy, południa, ze wschodu czy zachodu, kwestie tego, czy jest budynek podpiwniczony, czy nie. W tym nasi partnerzy ze środowiska naukowego, będą nas wspierać – informuje dr Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

Wprowadzenie małych rabat pomoże zatrzymać wodę w krajobrazie oraz wpłynie na poprawę jakości powietrza. Ponadto, powstałe kwietniki uatrakcyjnią przestrzeń, a także dadzą schronienie oraz pokarm owadom i małym zwierzętom. Urzędnicy zachęcają wszystkich mieszkańców, by zgłaszali swoje pomysły na lokalizacje kolejnych ogrodów.

Czytaj więcej: Łódź | Zieleń | Ekologia | Park  | Ciekawostki

źródło: UM Łódź