Zuza Gadomska przygotowała architektoniczny alfabet. Poznajecie te budynki?

Cykl ilustracji przygotowała Zuza Gadomska. Ilustratorka i graficzka na co dzień pracuje w Trójmieście. Jej architektoniczny alfabet to odpowiedź na coroczną akcję podejmowaną przez ilustratorów na całym świecie.

36 days of type to projekt, w ramach którego graficy i ilustratorzy z całego świata przygotowują kompletną serię grafik przedstawiających alfabet oraz cyfry od 0 do 9. Teraz powstały w ramach projektu alfabet pokazała Zuza Gadomska. Ilustratorka postanowiła przedstawić typografię w swoim własnym ujęciu – nawiązując do architektów, którzy od zawsze ją inspirowali. W ten sposób powstała seria ilustracji, na których typografia przenika się z architekturą, czasami na poziomie dosłownych kształtów, czasami jako inspiracja.

W cyklu powracałam również do architektów, których dzieła zapoczątkowały moją ilustratorską karierę – moje pierwsze ilustracje dzieł Corbusiera lub Oscara Niemeyera pozwoliły na współpracę z Galerią Cite Radieuse 318 mieszącą się w Jednostce Marsylskiej, która we współpracy z Fundacją Corbusiera jako pierwsza wypuściła moje prace do masowej sprzedaży – wyjaśnia Zuza Gadomska.

Dlatego w przedstawionej przez autorkę serii nie zabrakło czołowych architektów modernizmu, ale też projektantów ze współczesnym dorobkiem jak Zaha Hadid czy Dorte Mandrup.


Zuza Gadomska zajmuje się głównie ilustrowaniem architektury. Inspiruje ją historia sztuki oraz często zapomniane i zaniedbane obiekty architektury modernistycznej. Ilustratorka stara się w swoich pracach zwracać uwagę na modernistyczne dziedzictwo. Marzy jej się społeczeństwo świadome wartości przestrzeni publicznej. Jej prace pokazywaliśmy już kilka tygodni temu. Zuza Gadomska przedstawiła wtedy grafiki z najsłynniejszymi budynkami modernizmu. Grafiki możecie zobaczyć klikając tutaj.

źródło: zuzagadomska.com