PO

Zwężenie Marszałkowskiej. Będzie więcej zieleni, powstanie też ścieżka rowerowa!

Zwężenie Marszałkowskiej, podobnie jak zwężanie jakiejkolwiek innej ulicy w centrum miasta, to tematy, które mają zarówno swoich zwolenników, jak i krytyków. Inwestycja wpisuje się w Nowe Centrum Warszawy. To projekt, którego celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Pierwsze efekty prac stały się widoczne na al. Jana Pawła II, której centralny odcinek – po przebudowie w 2020 r. – zyskał zupełnie nowy wygląd. W zeszłym oraz bieżącym roku Zarząd Dróg Miejskich przeprowadził również modernizację ronda Dmowskiego oraz tzw. pl. Pięciu Rogów, dzięki czemu poprawiła się estetyka i funkcjonalność tych miejsc.

Zwężenie Marszałkowskiej – ZDM czeka na oferty

Zmienia się również ul. Marszałkowska. Po zachodniej stronie, wzdłuż placu Defilad, powstała droga dla rowerów, nowy chodnik i miejsca postojowe wyznaczone na jezdni. Przybyło też zieleni, w tym drzew – posadzone zostały 34 lipy srebrzyste „Varsaviensis” oraz liczne krzewy i byliny. Niedawno zmiany przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na plac Bankowy – tutejsze przejście dla pieszych zostało przesunięte, skrócone i wyposażone w sygnalizację.


W kolejnym etapie jedną z reprezentacyjnych arterii stolicy czekają kolejne, jeszcze większe zmiany. Polegać będą one na polepszeniu komfortu pieszych, umożliwieniu poruszania się rowerzystom, a także na zwiększeniu miejsc z roślinnością na dwóch odcinkach – między ul. Królewską a pl. Bankowym oraz od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej. Fragment od Królewskiej do pl. Bankowego przebudowany zostanie jako pierwszy. ZDM właśnie ogłosił przetarg, w którym wskaże wykonawcę prac. Oferty można składać do 6 grudnia. Na przeprowadzenie prac przewidziano 240 dni – od momentu zawarcia umowy.

Parkowanie przeniesione z chodnika na jezdnię

Wybrany wykonawca będzie miał za zadanie zmodernizować zachodnią stronę ul. Marszałkowskiej. Wybuduje drogę dla rowerów, którą od al. „Solidarności” do ul. Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż Marszałkowskiej – obok chodnika. Wyremontowany zostanie również sam chodnik.Na pl. Bankowym zostanie uporządkowane parkowanie. Będzie tam 55 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. 24 miejsca będą wytyczone skośnie do krawężnika, aby usprawnić zatrzymywanie aut.

Piesi lepiej widoczni dla kierowców

Inna będzie geometria wlotu pl. Żelaznej Bramy na przedłużeniu ul. Ptasiej. Ulokowana tam zebra stanie się krótsza. Obok niej powstanie przejazd rowerowy jako integralna część drogi dla rowerów. Przy okazji poprawione zostanie parkowanie na pl. Żelaznej Bramy. Po stronie południowej kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. Przed przejściem dla pieszych przy wlocie ul. Przechodniej, po obu stronach jezdni, zaznaczona będzie 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. Po to, aby piesi wchodzący na pasy byli lepiej widoczni dla kierowców.

Przy Marszałkowskiej pojawi się nowy szpaler

Całość zmian dopełni zieleń. Ul. Marszałkowską – od ul. Królewskiej do pl. Bankowego – upiększą 63 drzewa (29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich) oraz krzewy (8824 rośliny), byliny (15 167) i pnącza (1311). Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie 2592 m kw.

źródło: UM Warszawa / https://um.warszawa.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie  | Zieleń | Warszawa

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły