Pracownia Nizio Design International wygrała konkurs na opracowanie koncepcji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Projekt ma zostać zrealizowany w 2020 roku.
We wtorek 10 stycznia, w siedzibie Stowarzyszenia Architektów RP w Katowicach odbyło się ogłoszenie wyników Konkursu na opracowanie koncepcji „Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej”. Jury uznało, że najlepszą pracę przygotowało konsorcjum Nizio Design International i MWE sp. z o.o. z Warszawy – główny projektant Mirosław Nizio, zespół projektowy: arch. Bartłomiej Terlikowski, mgr inż. Zbigniew Koc, arch. Daniel Jurkiewicz, arch. Łukasz Boniewski.
„Nagrodę przyznano za trafne rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne, w szczególności za: artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową oraz stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne, a także za dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej” – czytamy w uzasadnieniu jurorskim. -Zwycięska praca jednocześnie eksponuje obie bryły – zarówno historyczną, jak i współczesną. Przez podniesienie narożnika bryły stwarza się nowa jakość w przestrzeni miejskiej – mówił Piotr Kubańda, Miejski Konserwator Zabytków w Bielsku-Białej, a jednocześnie członek komisji konkursowej.
Według projektu „Świat Bajki” przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie interaktywnego, nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki typowym dla ekspozycji wystawienniczych przy zagranicznych studiach filmowych. Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek powstałego w 1947 roku Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku Białej, w którym zrealizowano ponad tysiąc filmów, w tym słynne bajki dla dzieci. Zastosowanie nowoczesnych technik multimedialnych sprawi, że w Bielsku Białej powstanie niezwykle atrakcyjne centrum rozrywki i edukacji, proponujące naukę przez zabawę dla dzieci i całych rodzin. -W moim odczuciu wygrał najlepszy projekt spośród tych, które spełniały wymogi postawione przez organizatorów. Zarówno strona architektoniczna, jak i scenariusz ekspozycji, daje szanse na powstanie niezwykłego interaktywnego centrum. Dużą zaletą projektu jest także to, że w przyszłości może on zostać rozbudowany o kolejne moduły. Gwarancję powodzenia zapewnia dotychczasowy dorobek projektanta, który pracował przy tak znanych projektach jak Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – mówi Andrzej Orzechowski, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych, jednocześnie jeden z jurorów.