Zwykły żłobek z niezwykłą ilustracją, oto „Niezapominajka” w Gdyni

Pomysł na remont żłobka „Niezapominajka” w Gdyni pojawił się już w 2017 r., kiedy to stowarzyszenie Traffic Design organizowało Festiwal Traffic Design 6,5, którego celem jest promocja sztuki w architekturze. Po remoncie żłobek zyskał białą elewację, której głównym elementem jest ilustracja metaloplastyczna wykonana według projektu Patryka Mogilnickiego. 

Żłobek „Niezapominajka” w Gdyni znajduje się przy ul. Wójta Radtkego 23. Obiekt zdobi teraz niezwykła ilustracja metaloplastyczna, którą zaprojektował Patryk Mogilnicki. Jej autor jest rysownikiem i ilustratorem. Ukończył Grafikę Warsztatową na wydziale Grafiki, Malarstwa i Rzeźby poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (dziś to Uniwersytet Artystyczny).

Działacze Stowarzyszenia wyremontowali żłobek chcąc podsumować swoją dotychczasową działalność oraz zapowiedzieć kolejne odsłony Festiwalu. Zmieniając wygląd żłobka Traffic Design zwraca uwagę na konieczność edukacji estetycznej już od najmłodszych lat. Do żłobków i przedszkoli dzieci chodzą codziennie przez kilka lat, to tam rodzi się ich poczucie estetyki, która wpłynie na ich dorosłe życie. Remont „Niezapominajki” ma dowodzić temu, że projekty skierowane do najmłodszych (przedszkola, szkoły i place zabaw) mogą mieć dobry poziom estetyki, nie być przeładowane kolorami i cieszyć najmłodszych.

Niezapominajka w Gdyni


Wiemy, że w takim myśleniu o przestrzeni publicznej nie jesteśmy odosobnieni. Przygotowując program naszych dalszych działań zleciliśmy agencji „Inny Format” badanie wśród gdynian mające ocenić nasze dotychczasowe realizacje i wskazać potencjalne drogi rozwoju. Ponad 60 proc. badanych chciałoby abyśmy nadal tworzyli prace metaloplastyczne. Cieszymy się również z tego, że prawie 80 proc. pozytywnie ocenia zmiany wprowadzane przez nas w mieście – mówi Monika Domańska, animatorka kultury.

Niedawno pisaliśmy o metamorfozach miejskich szyldów w Warszawie, które były możliwe dzięki Stowarzyszeniu Traffic Design. Jak niewielkim kosztem sprawić, że zakłady rzemieślnicze i sklepy zyskają zupełnie nową jakość? Nasz materiał z szyldami znajdziecie klikając TUTAJ.

Czytaj też: Sztuka | Gdynia | Renowacja | Metamorfoza

fot. Rafał Kołsut, źródło: materiały prasowe Traffic Design