ARCHITEKTURA

10 nowych łąk kwietnych w Łodzi. Zajęły łącznie 7000 metrów kwadratowych!

10 nowych łąk kwietnych przybyło w całym mieście. To ponad 7 000 metrów kwadratowych pięknych i kolorowych kwiatów, które nie tylko cieszą oczy, ale pełnią ważne funkcje ekologiczne.  

Łąki kwietne to doskonała alternatywa dla standardowych trawników. To rabaty składające się z traw, bylin oraz kwitnących roślin jednorocznych i wieloletnich. W swoim ułożeniu naśladują naturalne kompozycje.

W ramach Budżetu Obywatelskiego powstały dwie łąki na terenie MOSIR Stawy Jana i Stawy Stefańskiego. Dzięki współpracy z generalnymi wykonawcami – Giardini i Łąki Kwietne powstało osiem łąk kwietnych. To idea społeczna, której celem jest stworzenie ścieżki edukacyjnej dla łódzkich szkół, które mogą mieć zastosowanie w realizacji programu edukacyjnego oraz promocja łąk kwietnych w miastach.

Od wielu lat można zaobserwować spadającą populację owadów zapylających, zmniejszającą się bioróżnorodność, co w efekcie wpływa niekorzystnie na zmiany w środowisku. Wysiewanie różnych gatunków roślin kwitnących tj. łąki kwietne to nie tylko atrakcyjnie wyglądające, pięknie pachnące miejsca dla mieszkańców miast, ale także zapewnienie pożywienia i schronienia dla pożytecznej entomofauny m.in. dla zapylaczy, tj. pszczół samotnic, motyli, trzmieli, a także dla ptaków i małych ssaków.

Łąki kwietne w miastach pełnią wiele istotnych funkcji, z których często nie zdajemy sobie sprawy m.in. obniżają temperaturę na danym terenie, akumulują pyły komunikacyjne, obniżają poziom hałasu. Są one wyjątkowo wytrzymałe i odporne na suszę oraz lepiej odprowadzają nadmiar wody podczas burzy niż zwykłe trawniki.

Ich zdolność do utrzymywania równowagi wodnej jest ważną zaletą, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, który z roku na rok coraz bardziej odczuwa deficyt wody i ma jedne z najmniejszych zasobów wody w całej Unii Europejskiej. Ich zaletą jest także to, że mogą obniżać koszty utrzymania terenów zielonych, przede wszystkim dzięki ograniczaniu koszenia oraz podlewania. Łąkę kosi się maksymalnie dwa razy w roku. To oszczędność nie tylko pieniędzy i czasu ale także zdrowia.

Dlaczego warto sadzić łąki kwietnie? Urząd Miasta Łodzi odpowiada: 

“Dbamy o bioróżnorodność – na łące spotkamy nawet 300 różnych gatunków roślin i zwierząt
Dajemy schronienie i pożywienie zapylaczom – łąka to idealna przestrzeń do życia i schronienia dla owadów zapylających, które czerpią z niej pyłki i nektar
Oszczędzamy wodę – łąka ma nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawnik. Dzięki temu ograniczamy podlewanie, a sama łąka wchłania dwa razy więcej wody, co chroni nas przed suszą
Rzadziej kosimy – łąka wymaga mniejszej pielęgnacji niż trawnik. W przeciwieństwie do trawnika, kosimy ją dwa razy do roku, co pozwala nie tylko zaoszczędzić, ale również ograniczyć hałas
Walczymy o dobre powietrze – rośliny na łące, dzięki swojej wysokości, lepiej wyłapują pyły tworzące smog i obniżają temperaturę powietrza
Pozytywnie wpływamy na estetykę otoczenia – łąki pięknie wyglądają, ciesząc oczy swą różnorodnością

10 nowych łąk kwietnych zakwitnie w: 

  • łódzkim ZOO,
  • Parku Podolskim,
  • Parku „Źródła Olechówki”,
  • na skwerze Króla Władysława Jagiełły,
  • przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa – wejście od Parku Reymonta,
  • przy kawiarni KIPISZ,
  • w pobliżu łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
  • oraz w Śródmiejskiej Dzielnicy Mieszkaniowej, znanej wśród łodzian jako Manhattan

Czytaj też: Łódź | Ekologia | Łąki kwietne  | Zieleń | Miasto | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

 

źródło: uml.lodz.pl

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej