ARCHITEKTURA

70-metrowe mieszkanie w XIX-wiecznej kamienicy we Wrocławiu

Mieszkanie w XIX-wiecznej kamienicy we Wrocławiu o powierzchni 70 metrów kwadratowych zaprojektowali Konrad Onderko i Małgorzata Radaj z pracowni Rys.Studio. Wspaniałe zdjęcia to efekt pracy duetu Katarzyny Ramockiej i Michała Woroniaka z pracowni Zasoby Studio. 

Zachowano zastany układ mieszkania – dwa pokoje i prowadzący do nich korytarz zakończony łazienką. Korytarz, poza funkcją komunikacyjną, pełni również funkcję kuchni. Dodano przejście między pokojami oraz ściankę szklaną z luksferów przy prysznicu. Otwory drzwiowe prowadzące z korytarza do pokoi podwyższono, a ich szpalety oraz przestrzeń nad drzwiami wykończono płytkami gresowymi.

Wejście do łazienki wykonano na nowo w postaci drewnianych drzwi na całą wysokość pomieszczenia. W strefach kuchennej i łazienkowej zastosowano posadzkę z płytek. W pozostałych częściach mieszkania odrestaurowano oryginalną podłogę drewnianą z desek sosnowych. Miejsca po stojących w obu pokojach piecach kaflowych podkreślono kamiennymi płytami, które stanowią obecnie podesty modułów garderobianych. Łazienka posiada naświetle z luksferów wychodzące na salon. Naświetle zlokalizowane jest w prysznicu – stanowi jedną z jego ścian.

We wszystkich pomieszczeniach, łącznie z kuchnią i łazienką, zastosowano naturalny tynk gliniany. W sypialni tynk stanowi nieregularne wykończenie sufitu potęgujące załamania światła, w pozostałych pomieszczeniach występuje na wiodących ścianach tworząc efekty światłocieniowe w zależności od użytego typu oświetlenia.Pozostałe ściany oraz bladozłoty gładki sufit wykończono farbami mineralnymi na bazie krzemianów. Meble drewniane zostały zaprojektowane przez projektantów.

Wyjątek stanowi komplet odrestaurowanych duńskich krzeseł z lat 70-tych oraz drewniane krzesło w sypialni. We wnętrzu zastosowano kilka typów forniru: wiąz jasny i ciemny, orzech amerykański oraz dąb. Istotę dobranych fornirów, poza kolorem, stanowi sam rysunek usłojenia – dopełniony strukturą szkła, materiałami obiciowymi i dywanami, tworzy delikatne grafiki we wnętrzu. Za realizację mebli odpowiada lokalny stolarz – Marek Mołoń. Zastosowane oświetlenie dekoracyjne to dwie autorskie lampy drewniane, linia i rama, oraz oprawy z ręcznie dmuchanego szkła od Embassy Interiors. Wykończenie miękkie – zasłony, poduszki i pled – są nieodłączną częścią projektu. W pokoju z poziomym odcięciem kolorystycznym zastosowano analogiczny podział na zasłonach łącząc przezierny len w górnym pasie z ciężką kotarą w dolnej części. W drugim pomieszczeniu zasłony wykonano w całości z beżowego lnu.

Poduszki oraz puf z plecionego bawełnianego sznurka to wyrób rękodzielniczy od Intriq Interior. Zaprojektowany i wykonany na zamówienie pled uwzględnia nietypową geometrię łóżka oraz dopełnia kompozycję wyposażenia miękkiego sypialni. W projekcie zawsze szukamy przestrzeni, a detal traktujemy jako naturalną cechę wybranego materiału. Jak wam się podoba mieszkanie w XIX-wiecznej kamienicy?

Projekt wnętrz: Pracownia rys.studio, zespół architektów: Konrad Onderko i Małgorzata Radaj
Zdjęcia: Zasoby studio, Katarzyna Ramocka i Michał Woroniak / https://zasoby.studio 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Wrocław | Metamorfoza | Mieszkanie| Zabytek | Kamienica

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej