ARCHITEKTURA

Al. Marcinkowskiego w Poznaniu piękniejsze! Prace dobiegły końca.

Od dziś ulica jest dostępna dla użytkowników. Al. Marcinkowskiego zmieniły się w ramach Programu Centrum. Na odcinku od ul. Św. Marcin do Muzeum Narodowego ułożona została nowa nawierzchnia, zmieniło się oświetlenie, pojawia się także mała architektura. Dodatkowo nową ulicę ozdabiają drzewa i sezonowe kwietniki.

Ważnym aspektem jest zieleń. Przed rozpoczęciem prac na Al. Marcinkowskiego kompozycja alei drzew urywała się na wysokości Biblioteki Raczyńskich. W ramach inwestycji posadzone zostały dęby kolumnowe, które tworzą nową perspektywę widokową na gmach Muzeum Narodowego. Dzięki inwestycji na całym odcinku Al. Marcinkowskiego od ul. Św. Marcin do muzeum posadzono 36 dębów kolumnowych. Dodatkowo na wyspach przed budynkiem pojawiły się żywopłoty z cisu, czyli silnie rosnącego krzewu o ciemnozielonych igłach. Całość uzupełniają sezonowe kwietniki na wyspie między muzeum a placem Wolności.

W tym tygodniu wykonawca koncentrował się na pielęgnacji zieleni, montażu małej architektury i oznakowaniu. Dziś zostanie usunięte ogrodzenie budowlane i będzie można przejechać obiema jezdniami Al. Marcinkowskiego. Swobodniej będą się również poruszać piesi i rowerzyści. Teren dobiegającej końca budowy zostanie uporządkowany. Prace na Al. Marcinkowskiego na wysokości ul. Paderewskiego były prowadzone w tym roku, ponieważ wcześniej biegła tu droga dla pojazdów budowlanych ze Starego Rynku. Odcinek Al. Marcinkowskiego z torowiskiem tramwajowym został wykonany wcześniej, od ubiegłego roku na przystanki przy Galerii MM dojeżdżają tramwaje. Decyzja o wstrzymaniu prac w rejonie ul. Paderewskiego pozwoliła uniknąć niszczenia nowej infrastruktury przez ciężkie pojazdy transportujące materiały budowlane na Stary Rynek.
W przyszłym tygodniu wprowadzane będzie stałe oznakowanie poziome. To oznacza, że po demontażu wygrodzenia jezdni, będzie możliwy bezpośredni dojazd do ul. 23 Lutego wzdłuż budynku Muzeum Narodowego. Natomiast dojazd do posesji przy Al. Marcinkowskiego 20, 21 i 22 oraz dostawy do Galerii MM będą odbywały się od strony ul. 23 Lutego. Przebudowana przestrzeń jest także w pełni dostępna dla pieszych i rowerzystów.

Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Czytaj też: Metamorfoza | Poznań | Miasto | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej