ARCHITEKTURA

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na dużą skalę. “Pomimo nieprzewidzianych wyzwań i częstych przerw w dostawie prądu na Ukrainie podczas budowy, nasz zespół z powodzeniem poradził sobie ze wszystkimi powierzonymi zadaniami.” – tłumaczy młody architekt. 

Apartament znajduje się w samym sercu Kijowa, przy ulicy Bohdana Chmielnickiego, w budynku mieszkalnym z 1900 roku, wyróżniającym się klasyczną architekturą z wysokimi sufitami.

Charakterystyczne cechy mieszkania, w tym przestronny korytarz-galeria z oknami i łukami, loggia i balkon, stanowiły kamień węgielny koncepcji projektu. Korytarz, działający jako centralna arteria, rozciąga się na całe mieszkanie, płynnie integrując wszystkie obszary w spójną przestrzeń. Wzmocnione łuki emanują wyrafinowaniem, osiągniętym dzięki połączeniu dekoracyjnych listew i wewnętrznej drewnianej ramy. Loggia przeszła izolację i została płynnie włączona do kuchni, gdzie w przemyślany sposób umieszczono oranżerię dla roślin.

Maksym Dietkovskyi, autor wnętrza, założyciel pracowni MODEKTURA,

Po szeroko zakrojonych konsultacjach z klientem uzgodniono połączenie elementów klasycznych z elementami wzornictwa z połowy wieku, od lat 30. do 70. ubiegłego wieku, płynnie integrując je z atmosferą mieszkania. Zabytkowe krzesła Cassina, wraz z oprawami oświetleniowymi Louis Poulsen, Flos i Vibia, a także meblami Porro i B&B Italia, wspólnie przywołują nostalgiczną atmosferę retro.

Aby kultywować poczucie stabilności i spokoju, skrupulatnie dobrano materiały, takie jak stonowany dąb, marmur, stal nierdzewna i mosiądz. Eksperymentalnie, piasek został włączony do podłogi lastryko, podczas gdy marmurowe wióry zostały osadzone w tynku mineralnym na ścianach, zwiększając ich teksturę i atrakcyjność wizualną.

Projekt apartamentu płynnie współgra ze sztuką w jej różnych formach. Rzeźby Dmytro Hreka, dyptyk Rostyslava Zavhorodniy’ego i obrazy Kristiny Otchych-Cherniak elegancko uzupełniają wnętrze, wzbogacając jego estetyczną głębię. Pomimo wyzwań związanych z wojennym kontekstem, projekt został pomyślnie zrealizowany, podkreślając ponadczasowe znaczenie designu i kreatywności.

Metryka projektu:
Projekt: Modektura Studio / https://www.modektura.com/
Zespół: Maksym Dietkovskyi
Rok:  2024
Powierzchnia: 83 m2 / 897 ft2
Zdjęcie: Yevhenii Avramenko / https://yevheniiavramenko.com/home 

O pracowni: 
MODEKTURA  – ukraińska pracownia projektowa założona przez Maksyma Dietkovskiego. “MODEKTURA to sztuka czynienia pięknych wnętrz wygodnymi. Naszym celem jest, aby klienci nie szli na kompromis między pięknem a funkcjonalnością i czerpali maksymalną przyjemność ze swojej przestrzeni. Przyjemność z procesu pracy staje się przyjemnością z rezultatu.” – czytamy na stronie architekta ( https://www.modektura.com/)

Czytaj też: Ukraina  | Kijów  | Eklektyzm | Mid-century modern | Vintage | Modern classic | Wnętrza | Apartament

Recent Posts

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Wygląda jak w 1732 r. Rzeźba św. Jana Nepomucena odzyskała blask

To drobna interwencja w publiczną przestrzeń, ale pokazuje, jak umiejętnie odnawiać stare figury. Rzeźba św.…

20 maja 2024

Torpedownia w Gdyni – tajemnicza ruina stojąca w wodach Zatoki Gdańskiej

Torpedownia w Gdyni na Babich Dołach to jeden z dwóch tego typu obiektów wybudowanych na…

20 maja 2024

Cerkiew w Puchłach – wyjątkowy zabytek prawosławnej architektury sakralnej

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Puchłach to wyjątkowy zabytek architektury sakralnej. Dla prawosławnej ludności Podlasia…

20 maja 2024

Hotel Glar w Wisełce z wnętrzami projektu NOKE Architects

Hotel Glar znajduje się w Wisełce na wyspie Wolin. To miejsce, które przez wieki znajdowało…

20 maja 2024

Czy wiesz, ile energii zużywają Twoje sprzęty? Bez tej wiedzy nie zaoszczędzisz!

Aby oszczędzanie było skuteczne, powinno być świadome, racjonalne i metodyczne. Pogląd na to, ile właściwie…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej