ARCHITEKTURA

Arka Noego dla koralowców. Naukowcy hodują tu 800 zagrożonych gatunków!

Arka Noego dla koralowców to nowoczesny obiekt badawczo-naukowy w Australii, w którym naukowcy z całego świata będą hodować i badać ponad 800 gatunków karoalowców, którym grozi wyginięcie. Living Ark, bo tak nazywają go pomysłodawcy ma powstać już za kilka lat.

Arka Noego dla koralowców zaprojektowana została przez architektów z pracowni Contreras Earl Architecture na zlecenie organizacji non-profit Great Barrier Reef Legacy. Celem organizacji jest hodowla i przeprowadzanie badań nad zagrożonymi wyginięciem gatunkami koralowców. Już teraz zakłada się, że w placówce znajdzie się miejsce dla ponad 800 gatunków koralowców, którym grozi zagłada. 
Obiekt, którego kształt inspirowany jest koralowcami ma powstać w miejscowości Port Douglas, która leży blisko Wielkiej Rafy Koralowej w Australii. Centrum badawcze o nazwie Living Coral Biobank, lub jak mówią naukowcy “Living Ark” ma być miejscem pracy naukowców, ale również atrakcją turystyczną otwartą dla zwiedzających, dzięki której mieszkańcy i turyści mogą lepiej poznać koralowce i ich gigantyczne znaczenie dla podwodnego ekosystemu.

Architekci z Contreras Earl Architecture we współpracy z Arup zaproponowali, aby budynek miał kształt koralowca znanego jako grzybowieniec (rodzina Fungiidae). Udało się to dzięki zastosowaniu podłużnych białych paneli, które delikatnie nachodząc na siebie, tworzą kształt charakterystycznego koralowca. Czteropiętrowy obiekt w kształcie kopuły będzie można obejść dookoła podziwiając z góry wielkie akwaria z koralowcami, ale także miejsca pracy naukowców. Warto dodać, że budynek będzie w pełni samowystarczalny energetycznie za sprawą paneli słonecznych. 

“Jednym z głównych światowych problemów przez który giną koralowce jest emisja CO2 i związane z tym zmiany klimatu. Ważne jest, aby architekci zachęcali przemysł budowlany do neutralności węglowej. Living Coral Biobank jest okazją do ustanowienia globalnego wzorca dla zrównoważonych wyników i celów zerowej emisji dwutlenku węgla, jak również do stworzenia wiodącej na świecie placówki ochrony i edukacji. Ambicją tego projektu jest stworzenie drogowskazu dla świadomości ekologicznej – centrum nadziei, nauki i zdziwienia”. – mówią przedstawiciele Great Barrier Reef Legacy

Czytaj też: Ekologia | Muzeum | Rośliny | Zwierzęta | Technologia | Zieleń |Edukacja | Australia

źródło: materiały prasowe / Great Barrier Reef Legacy

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej