ARCHITEKTURA

Ażurowy dom z cegły. Powstał na wąskiej działce w Indiach.

Ażurowy dom znajduje się w stanie Kerala nad Wybrzeżem Malabarskim w południowo-zachodnich Indiach. Jest to nowy projekt pracowni architektonicznej Srijit Srinivas – ARCHITECTS, mieszczący się w Thiruvanthapuram, mieście będącym stolicą stanu Kerala. Dom został zaprojektowany dla małżeństwa inżynierów informatyków.

Stan Kerala jest jednym z najbardziej zaludnionych regionów w Indiach. Słynie głównie z tańca rytualnego — Tejjam, terapii ajurwedycznej, uprawianej tam sztuki walki — Kalar Payattu oraz z klasycznego teatru Kathakali. Obiekt znajduje się w stolicy Kerali, będącej największym ośrodkiem społecznym stanu z ponad milionową liczbą ludności aglomeracji miejskiej.

Architekci mieli nie lada wyzwanie podczas projektowania z uwagi na bardzo wąską działkę o powierzchni zaledwie 283 metrów kwadratowych. Działka ma kształt przypominający prostokąt o bokach 7,5 metra na 37,5 metra. Po ustaleniu projektu domu o powierzchni 117 metrów kwadratowych po obu stronach powstały wąskie przejścia o szerokości dwóch metrów. Rozwiązaniem dla braku miejsca na pełnowymiarowy garaż dla samochodów projektanci stworzyli częściowo zadaszony zaułek, z którego można dostać się bezpośrednio do domu.

Ażurowy dom na parterze mieści salon z kuchnią, jadalnie oraz sypialnie z łazienką. Na piętrze znajduje się główna sypialnia z balkonem i garderobą, pokój dzienny, w którym gospodarz prowadzi lekcje gry na instrumencie perkusyjnym o nazwie mridangam oraz dodatkowa sypialnia mogąca pełnić funkcję gabinetu. Liczne perforacje w ścianach oraz umiejętne planowanie przestrzenne zapewniają wewnątrz odpowiednią cyrkulację powietrza i dostęp dziennego światła.

Od razu po wejściu do domu przywita nas swego rodzaju „oaza” będąca dziedzińcem z dużą ilością roślinności dobrze nasłonecznionej poprzez górny świetlik. Do dalszej części domu prowadzą nas licowane betonowe schody. Kuchnia znajduje się w tylnej części budynku wraz z jadalnią, położoną na podwójnej wysokości idealnie współgrając z planem górnego piętra. Wystrój wnętrza domu zaprojektowany jest w minimalistycznej tematyce widocznej w każdym detalu. Są nimi na przykład drewniane proste półki, szafy, łóżka jako materace na ziemi bez stelaży czy również licowany beton na podłodze.

Cała bryła domu została zaprojektowana z myślą o pionowo powiększonych kubaturach, by zniwelować wszelkie odczucia ograniczenia poprzez wąską przestrzeń. Ten dom jest dowodem na to, jak celowe projektowanie i planowanie przestrzenne może zapewnić doskonałą funkcjonalność i urok nawet na działkach o ograniczonej powierzchni.

O pracowni:
Srijit Srinivas – ARCHITECTS — wielokrotnie nagradzana międzynarodowymi nagrodami pracownia architektoniczna z siedzibą w Trivandrum, w południowym stanie Kerala w Indiach. Założona przez Srijita Srinivasa firma znana jest z tworzenia budynków o ponadczasowej wartości.

Czytaj też: Indie  | Cegła | Beton | whiteMAD na Instagramie  | Dom jednorodzinny

Źródło: https://www.archdaily.com
Pracownia: https://www.srijitsrinivas.com
Zdjęcia: https://www.instagram.com/justin_sebastian_photography/

Recent Posts

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej