CIEKAWOSTKI

Bajkowa Osada Czorsztyn. Opuszczone budynki sfotografował Hashtagalek

Osada Czorsztyn położona nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego to skansenowo-turystyczny kompleks cennych budynków przeniesionych z miejsc zalanych wodami powstającego zbiornika, utworzonego wskutek budowy zapory wodnej na Dunajcu, w Niedzicy. Drewniane wille, pensjonaty, chałupy i kamienne piwnice tworzą wręcz bajkową atrakcję turystyczną z pięknym widokiem na góry oraz średniowieczne zamki w Czorsztynie i Niedzicy.

Osada na wzniesieniu Stylchyn powstała w latach 90. XX wieku. Utworzono ją w związku z budową Jeziora Czorsztyńskiego i zalaniem jego wodami kilku wsi. Z dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna na nowe, malowniczo położone miejsce o powierzchni około 17 hektarów, przeniesiono obiekty z XIX i początku XX wieku, w tym: 9 zabytkowych drewnianych pensjonatów i willi, 11 chałup i budynków gospodarskich oraz 11 kamiennych piwniczek wraz z drewnianym la­musami nad nimi. Koncepcję skansenu wielokrotnie zmieniano, w końcu całość podzielono na 2 części: sektor uzdrowiskowy z willami, z przeznaczeniem na użytek turystyczny, oraz sektor wiejski z chłopskimi zagrodami i piwniczkami – na część quasi-muzealną. Budynki zachowały ich pierwotne formy.

W lutym 2019 r. osada została kupiona przez spółkę IMS Budownictwo. Pojawił się wówczas konflikt interesów i wybuchł spór między konserwatorem zabytków a właścicielami terenu. Obecnie nie wiadomo, jaka przyszłość czeka budynki. Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie postanowił o wpisaniu do rejestru zabytków historycznego zespołu budowlanego – Osada Turystyczna Czorsztyn, natomiast spółka IMS Budownictwo uważa, że służby konserwatorskie podchodzą zbyt restrykcyjne do ochrony tego terenu, co spowoduje brak możliwości samofinansowania projektu adaptacji osady. Zdaniem spółki działania służb konserwatorskich grożą ostatecznym pogrzebaniem szans na ocalenie skansenu. Spór trwa, a dawniej zadbana i przyciągająca turystów atrakcja przedstawia dziś przygnębiający obraz. Brak konserwacji i opieki nad budynkami widać gołym okiem. Dostęp do nich jest niezabezpieczony i prawdopodobnie to tylko kwestia czasu, kiedy zacznie się dewastacja.

Źródło: kobieta.interia.pl, visitmalopolska.pl

Zdjęcia: Hashtagalek

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Historia | Muzeum | Drewno | Ciekawostki

O fotografie

Aleksander Małachowski, znany pod psuedonimem Hashtagalek, to fotograf architektury i magister sztuki. Autor słynnej pracy „Polska Gościnność”. Ambasador Samsunga. Tworzył zdjęcia dla takich marek jak: National Geographic, Canon, Uber, Mastercard, ERGO Hestia czy Skanska. Obserwując rzeczywistość, koncentruje się na geometrii, symetrii oraz minimalizmie.
(facebook, instagram)

 

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej