ARCHITEKTURA

Betonowy dom na skraju lasu. Zaprojektował go Adam Spychała

Dom na skraju lasu to kolejny projekt Adama Spychały inspirowany brutalizmem. Betonowa bryła została zaprojektowana na czterech podporach.

“Odwaga, śmiałość, bunt – będą zasadniczymi składnikami naszej poezji” – to cytat będący jednym z postulatów składających się na dokument Manifestu Futuryzmu. Taka idea przyświecała Adamowi Spychale.

Ten koncepcyjny projekt domu jednorodzinnego swoimi założeniami funkcjonalnymi nawiązuje do brutalizmu. Projektując budynek architekt inspirował się osiągnięciami swoich kolegów po fachu z krajów Południowej Ameryki. To właśnie na tym kontynencie powstało wiele interesujących i intrygujących przykładów architektury opartej na wynoszeniu bryły obiektu ponad teren, nadając całości ekstremalnie dynamicznego charakteru.

Projekt ten jest podobnym eksperymentem formalny. Celem było stworzenie obiektu charakterystycznego oraz, mimo zdecydowanej, dynamicznej i nawiązującej do idei brutalizmu formy, wpisującego się w zastany kontekst miejsca – opisuje autor projektu.

Głównym elementem kształtującą imponującą bryłę budynku są cztery masywne podpory, które dzięki trójkątnemu kształtowi łączą się łagodnie z właściwą, zawieszoną nad powierzchnią terenu bryłą budynku. Podpory są tutaj niczym cztery koła rozstawione w narożnikach karoserii, przez co budynek sprawia wrażenie zaparkowanej na skraju lasu maszyny. W ten sposób architekt nadał betonowej konstrukcji dynamicznego, rzeźbiarskiego oraz poetyckiego charakteru i nawiązuje do głoszonej przez włoskich futurystów potrzeby odwołania się w sztuce do osiągnięć techniki, zdolnych oddać dynamizm, rytm i tempo współczesnego trybu życia.

Do zawieszonej nad ziemią strefy mieszkalnej prowadzą stalowe, zwodzone schody, które w razie potrzeby mogą być wciągnięte do góry. Kolejny bieg schodów prowadzi mieszkańców na dach. Układ funkcjonalny wnętrza podzielony został na dwie strefy: dzienną tworzoną przez obszerny i podzielony na trzy części pokój dzienny oraz nocną z czterema sypialniami, trzema łazienkami oraz pomieszczeniem gospodarczym.

Czytaj więcej: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm

Rzut
Elewacje

źródło: Adam Spychała

View Comments

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej