Categories: ARCHITEKTURA

Biały dom w Czechach. Do wejścia prowadzi prywatny most

Biały dom zaprojektowali David Neuhäusl i Matěj Hunal z pracowni NEUHÄUSL HUNAL. Budynek ma 194 m kw. powierzchni użytkowej i znajduje się w maleńkiej miejscowośći Doubravčice w Czechach.

Nietypowy dom z mostem zbudowany został dla młodej rodziny z dwójką dzieci. Ich pragnieniem było mieszkać w eleganckim i jasnym domu, ale którego funkcja mieszkalna znajdzie się na piętrze. To właśnie unikalna koncepcja układu funkcjonalnego zdeterminowała formę budynku i wymagała budowy kładki prowadzącej na piętro.

Atutem budynku jest lokalizacja. Dom zbudowany został na cichej działce, która znajduje się na niewielkim wzniesieniu. Osadzona na szczycie skarpy bryła otrzymała ekspozycję południową, skąd roztaczają się widoki na okolicę.

Pragnieniem inwestorów było podzielenie bryły na część mieszkalną oraz duży garaż. Pomiędzy tymi częściami toczy się architektoniczny dialog. Obie części są niezależne i połączone mostkiem. Na dachu garażu powstał taras, który umożliwia domownikom obserwowanie okolicy niemal w panoramicznym widoku.

Budynek ma minimalistyczną, wręcz surową formę. Powstałą elegancka, otynkowana na biało i smukłą bryła, której rytm wyznaczają nieregularnie rozłożone okna. Sama wiata garażowa zbudowana została z surowych bloczków betonowych i pokryta monolityczną płytą żelbetową. Konstrukcja ta stała się podstawą mostu. Kolejnym rodzajem zastosowanego tutaj betonu są prefabrykowane balustrady. Biały tynk, beton i metal tworzą tu główne materiałowe trio.

Funkcje mieszkalne zostały rozplanowane na dwóch kondygnacjach. Architektom zależało, by mieszkańcy zyskali atrakcyjny widok na zieleń, stąd nieregularne rozmieszczenie otworów okiennych. Część dzienna została zaaranżowana na parterze i składa się z dużego salonu połączonego z aneksem kuchennym. Domownicy z salonu mogą łatwo przejść na taras.

We wnętrzu dominuje biel, którą przełamano elementami drewna. Całość jest mocno oświetlona naturalnym światłem. Nocą domownicy korzystają z liniowego oświetlenia, które jest zasilane energią z paneli słonecznych na dachu. Budynek korzysta z odnawialnych źródeł energii i pompy ciepła, która służy do ogrzewania podłogowego.

projekt: NEUHÄUSL HUNAL

fot. Radek Úlehla, www.radekulehla.com

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej