WYDARZENIA

Biennale Architektury w Tbilisi 2020 z mocnym, polskim akcentem

Dostroyka – Completion to projekt, który został zakwalifikowany do programu głównego Biennale Architektury Tbilisi 2020. Tegoroczna edycja Biennale rozpoczęła się 17 października i jest organizowana pod hasłem “What do we have in common?” [“Co mamy wspólnego?”]. Jest to jednocześnie jedyny projekt reprezentujący Polskę. Projekt odnosi się do typowo gruzińskiego problemu nieistniejącej przestrzeni wspólnej, nieobcego także polskiemu odbiorcy.

Dostroyka – Completion (Dobudówka) to międzynarodowa, ogólnodostępna platforma internetowa, pozwalająca na interakcję “zwiedzających” wystawę w czasie izolacji społecznej. Projekt odnosi się do pojęcia wspólnotowości – ważnego aspektu życia społecznego Gruzinów, który nie znajduje swojego odbicia w dbałości o wspólną przestrzeń miasta. Inspiracją jest nieład przestrzenny osiedli mieszkaniowych stolicy Gruzji, które często przyjmują formę patchworku różnych rodzajów okien, dobudowanych balkonów i innych, nie do końca legalnych rozwiązań zastosowanych przez mieszkańców poszczególnych mieszkań.

Dostroyka to interaktywny model 3D typowego tbiliskiego bloku mieszkalnego oraz fotografie fragmentów fasad istniejących budynków. Cyfrowy model jest gotowy do “zamieszkania” przez użytkowników wystawy poprzez wybór fragmentu elewacji oraz umieszczenie jej w wybranym przez siebie miejscu na fasadzie budynku. Model 3D aktualizuje się w czasie rzeczywistym zgodnie z decyzjami kolejnych odwiedzających, czego efektem jest stale zmieniająca się elewacja.

To projekt, który ma szansę stać się uniwersalnym komentarzem i nieskomplikowanym narzędziem edukacyjnym, wskazującym na znaczenie decyzji jednostek w procesie kształtowania się przestrzeni wspólnych. Uczestnictwo w wystawie jest okazją do promocji naszego kraju w ramach ważnego, międzynarodowego wydarzenia architektonicznego, jednak równie istotnym aspektem projektu jest współpraca polsko-gruzińska przy jego realizacji.

W skład zespołu kuratorskiego wchodzą dwie młode architektki, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej  – Anna Nauwaldt i Aleksandra Zawistowska – oraz tłumaczka języka rosyjskiego i reporterka, od dekady związana z Kaukazem, autorka książki reporterskiej “Pokazucha. Na gruzińskich zasadach” – Stasia Budzisz. W projekcie uczestniczył zespół programistów pod kierownictwem doktoranta Wydziału Architektury PW, Krzysztofa Nazara oraz z fotografami i fotografkami z Tbilisi.

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie dostroyka.eu.

Czytaj więcej: Sztuka | Wydarzenia | Ciekawostki | Architektura

źródło: materiały prasowe organizatora

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej