DESIGN

Bronisław Zelek i jego twórczość. Premiera książki o dorobku artysty

Bronisław Zelek jest znany głównie jako znakomity plakacista oraz projektant krojów pisma. Jego plakat do filmu “Ptaki” z 1965 roku jest jednym z najbardziej poszukiwanych plakatów w Polsce i na świecie, został użyty w kolekcji młodego projektanta Junya Watanabe w kolekcji wiosna/lato 2017 domu mody Comme des Garçons. Jako jeden z nielicznych polskich plakatów znajduje się także w kolekcji MoMA w Nowym Jorku. Najbardziej znanym krojem pisma zaprojektowanym przez artystę jest krój New Zelek, używany od 50 lat przez projektantów z całego świata. Najbardziej spektakularnym projektem z jego użyciem jest logo Microsoft z 1980 roku.

Mało kto jednak wie, że Zelek tworzył również obrazy. Jak sam mówił „litera prześladuje mnie przez całe życie…” i co ciekawe prześladowała go także w tej dziedzinie, z reguły mającej niewiele wspólnego z typografią. Koncepcję cyklu obrazów „Ptaki”, nawiązującego do słynnego plakatu do filmu pod tym samym tytułem, stanowi występujące w kilku językach słowo tytułowe naniesione na płótno za pomocą stempli. Tak jak w przypadku innych obrazów artysty, jednym z etapów procesu twórczego są próby kompozycyjne stworzone przy pomocy komputera. Mimo kilku śmiałych kolorystycznie szkiców, w finalnych koncepcjach Zelek wykorzystuje głównie czerń, szarość i biel, czerwień, błękit i żółć traktując jedynie jako ich dopełnienie. Wyrazy umieszczone na płótnie różnią się wielkością, gęstością ułożenia, kątem nachylenia, kolorem. Ze względu na sposób ich nanoszenia swoją niedoskonałością przypominają nieco odcisk drewnianych lub metalowych czcionek.

Zelek przy jednym z obrazów w wiedeńskim studiu, fot. z archiwum B. Zelka

Muzyka towarzyszyła Zelkowi podczas codziennej pracy w studio, w zależności od nastroju wybierał wykonawcę i ruszał do sztalug. Zawsze otwarty i zainteresowany wszystkim, co nowe artysta zafascynowany był nie tylko muzyką minimal, ale także przenikaniem muzyki elektronicznej do klasycznych gatunków, jak rock czy jazz. Jednak to nie muzyka towarzysząca mu na co dzień zainspirowała go do stworzenia cyklu obrazów “Studio”. Impulsem do jego powstania było muzyczne miasto Waidhofen. Dwanaście obrazów w nurcie abstrakcji geometrycznej miały wyrażać rytm i brzmienie epoki cyfrowej. Indywidualna wystawa zorganizowana została w 2017 roku w nowoczesnym wnętrzu Stadtgalerie Waidhofen an der Ybbs w dolnej Austrii. Były to ostatnie obrazy artysty.

Zelek w swojej pracowni w Dolnej Austrii, fot. Marian Misiak

Książka o Bronisławie Zelku autorstwa Małgorzaty Bartosik jest dostępna w przedsprzedaży przez cały marzec 2023 na kickstarter.com, gdzie możecie także dowiedzieć się więcej o projekcie.

Zobacz również: Grafika | Logo | Malarstwo | Ciekawostki

Wizualizacja okładki i wnętrza książki o Bronisławie Zelku autorstwa Małgorzaty Bartosik
Zbliżenie na plakat promujący wystawę cyklu obrazów “Studio”
Wszystkie kroje pisma zaprojektowane przez Zelka, broszury firmy Mecanorma, fot. Marian Misiak
Pracownia Zelka w Dolnej Austrii
Jeden z obrazów z cyklu “Studio”
Zelek podczas pracy nad jednym z obrazów z cyklu “Studio” oraz 3 obrazy z tego cyklu, fot. z archiwum B. Zelka
Jeden z obrazów na zaprojektowanej przez Zelka sztaludze
Jeden z obrazów z cyklu “Ptaki”
Szkice i stemple do cyklu obrazów “Ptaki”
Plakat do filmu “Głód”, 1967, fot. Muzeum Plakatu w Wilanowie
Bronisław Zelek podczas pracy, fot. z archiwum Waldemara Świerzego

 

 

Recent Posts

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej