ARCHITEKTURA

Poznań: zabytkowy budynek Browaru Huggera odzyska swój blask!

Zabytkowy budynek Browaru Huggera to jeden z najciekawszych budynków mieszczących się w sercu Poznania. Projektowany zespół budynków, składający się z budynku Hali Betonowej, jednego z budynków dawnego Browaru Huggera oraz projektowanego łącznika naziemnego pomiędzy wymienionymi budynkami, usytuowany jest przy parku Wilsona w Poznaniu w historycznej dzielnicy Łazarz około 400m na zachód od Dworca Głównego.

Głównym założeniem projektu jest rozbudowa zabytkowego budynku Hali Betonowej i budynku Browaru Huggera o nowe funkcje i elementy wraz z jednoczesnym przywróceniem pierwotnego wyglądu budynków. Dodanie łącznika naziemnego umożliwi zmianę funkcji całego zespołu. Łącznik pomiędzy budynkami ma wtopić się w Park dzięki zaprojektowaniu dachu odwróconego pokrytego żwirem, wycofaniu fasad względem budynku Hali Betonowej oraz szklanej elewacji odbijającej światło. Elewacja frontowa budynku Browaru tworzy wizualne zatrzymanie osi widokowej wzdłuż dojazdu od strony ul. Śniadeckich, natomiast Hala Betonowa zamyka poprzeczną oś Parku. Przywrócenie dawnych osi widokowych, likwidacja dobudówek, odtworzenie kolorystki elewacji, odbudowa szerokich schodów od strony Parku Wilsona, odsłonięcie pierwotnych sufitów i stolarki okiennej przywróci dawny blask budynków w unowocześnionej formie.

Nowe elementy kompozycji zostały zaprojektowane w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w zabytkowy charakter budynku. W założeniu stanowią one nowoczesne, minimalistyczne dodatki o wysokiej klasie detalu. Zabytkowa Hala Betonowa i budynek dawnego Browaru Huggera przywrócą dawną świetność i stworzą nową jakość na mapie poznańskiego Łazarza.

O architektach: 
CDF ARCHITEKCI – biuro projektowe CDF Architekci istnieje na rynku usług projektowych od czerwca 1995 roku. Powstało z inicjatywy Karola Fiedora – założyciela i prezesa zarządu spółki. Od początku działalności projektanci biura starają się tworzyć obiekty wyróżniające się wysoką jakością i ponadczasową formą. Przez kolejne lata dorobek projektowy firmy stopniowo powiększa się o kolejne wysokiej klasy budynki biurowe, hotele, obiekty przemysłowe, osiedla mieszkaniowe oraz wielofunkcyjne kompleksy komercyjne.

Czytaj też: Architektura | Architektura w Polsce | Poznań | Zabytek | Historia | Renowacja

Funkcja: biurowo-usługowa / Poznań: zabytkowy budynek Browaru Huggera odzyska swój blask!
Rozpoczęcie budowy: 2021
Adres: ul. Matejki/ Śniadeckich, Poznań
Inwestor: Garvest
Powierzchnia całkowita: 4480,55 m2
Powierzchnia użytkowa: 2011,60 m2
Kubatura: 14 484,00 m3
Wysokość: 11,83m
Projektant: CDF ARCHITEKCI
Konstrukcja: BUD-EKSPERT
Instalacje sanitarne: TERMO STUDIO
Instalacje elektryczne: SPP POPRAWA
Architektura wnętrz: DOT INTERIORS
Projekt oświetlenia- QLAB Laboratory of Light

Recent Posts

Stare młyny w Pardubicach dostały drugie życie. Pełnią teraz funkcje kulturalne

Młyny w Pardubicach (Automatické mlýny), narodowy zabytek kultury, to jeden z pierwszych budynków zaprojektowanych przez…

21 maja 2024

Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania.…

21 maja 2024

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Okna do pięknych wnętrz. Popatrzcie na detale!

Minęły już czasy, kiedy okna pełniły tylko użytkową funkcję. Dziś stają się integralną częścią wnętrza…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej