ARCHITEKTURA

Budynek Uniwersytetu Warszawskiego w finale konkursu World Architecture Festival!

Architekci z Kuryłowicz & Associates walczą o cenioną w świecie architektury nagrodę. Nowy budynek Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego znalazł się na finalnej liście w konkursie World Architecture Festival Awards 2022.

World Architecture Festival to jeden z najważniejszych konkursów architektonicznych na świecie. W zeszłym tygodniu ogłoszono listę projektów z ponad 50 krajów z całego globu. W doborowym gronie tak prominentnych pracowni jak Foster + Partners, Zaha Hadid Architects czy White Architekter znalazł się projekt autorstwa polskiej pracowni Kuryłowicz & Associates. Budynek Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego przy ulicy Dobrej 55 wyróżniono w kategorii „Higher Education and Research”. Budowę gmachu ukończono w kwietniu 2022 roku.

Liczący 42 tysiące metrów kwadratowych budynek jest niezwykle przestrzenny. W środku znalazły się 92 sale dydaktyczne, 39 pomieszczeń naukowo-badawczych, ciąg pomieszczeń bibliotecznych i lektoriów, siedem pomieszczeń konferencyjnych, sala multimedialna na 150 osób i 70 pokoi administracyjnych. Dochodzą do tego pomieszczenia zaplecza socjalnego czy też przestrzenie gastronomiczne na wynajem. Sala multimedialna, dzięki nowoczesnemu systemowi chowanych siedzisk pełni jest w pełni wielofunkcyjna.

Niezwykłą cechą budynku jest to, że przy bogatym programie użytkowym i przy jego sporej powierzchni użytkowej z zewnątrz nie nosi on znamion monumentalizmu. Nie przytłacza skalą, a jego elewacja od strony ul. Lipowej pomimo ogromnej długości nie jest nużąca. Przeciwnie. Jak przekonują architekci, geometria elewacji ma nawiązywać do struktury żywopłotu, którego nieregularne gałązki pozwalają zobaczyć to, co dzieje się w środku, zapewniając przy tym odpowiedni stopień intymności. Jednoczenie swoisty minimalizm użytych środków formalnych w elewacji nadaje jej wrażenie ponadczasowości.

Inaczej opracowane są elewacje od ciemnej, północnej strony zwróconej ku gęsto zabudowanej ulicy Wiślanej. W całości obłożone zostały zielonkawymi panelami z patynowanej blachy miedzianej. I w tym przypadku rozbito monotonie długie na ponad 100 metrów ściany. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki nieregularnie rozrzuconym oknom żółtych opaskach wokół okien. Całość zdaje się też wchodzić w udany dialog z monumentalną fasadą gmachu Biblioteki UW po drugiej stronie ulicy Dobrej. Projekt łączy wydziały lingwistyczne Uniwersytetu w jednej lokalizacji i tworzy wysoki poziom przejrzystości struktury funkcjonalnej, szczególnie w formie ogólnie dostępnych parterów, dziedzińców i ogrodu na dachu zaprojektowanych nieco w opozycji do tradycyjnie zamkniętej formy miejskiego kwartału zabudowy, będącego jednocześnie elementem zielonego przecież kampusu.

Jurorzy docenili nie tylko walory estetyczne gmachu. Projekt jest wyjątkowo ekologiczny – funkcjonuje z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, między innymi paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i energooszczędnego systemu oświetlenia.

Szansę na nagrodę w konkursie ma także inny projekt z Polski. „Polska Zagroda” autorstwa Bogusława Barnasia z BXB Studio to budynek, który znalazł się na „shortliście” w kategorii „House and Villa – (Rural/Coastal)”. Jego budowa zakończyła się w marcu 2022 roku. Więcej o “Polskiej Zagrodzie” przeczytacie klikając TUTAJ.

Warto odnotować, że tegoroczna nominacja dla Kuryłowicz & Associates jest już drugą w historii tej warszawskiej pracowni. W 2019 do finału konkursu World Architecture Festival Awards w kategorii „Future Project: Education” dostał się projekt Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych. Jego budowa właśnie trwa.

Nazwa: Wydział Lingwistyki Stosowanej i Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego
Adres: Warszawa, ul. Dobra 55
Powierzchnia użytkowa: 42,617 m2
Projekt i realizacja: 2006-2022
92 „laboratoria językowe”
70 pomieszczeń administracyjnych,
39 pokoi badawczo-rozwojowych,
7 sal konferencyjnych
Garaż na 120 rowerów

Zespół projektowy: Stefan Kuryłowicz (1949-2011) Ewa Kuryłowicz, Piotr Kuczyński, Maria Saloni-Sadowska, Dariusz Gryta, Olga Kanecka, Magdalena Iżewska, Piotr Wilbik, Michał Tatjewski, Małgorzata Krukowska, Karina Kowalewska, Fryderyk Szymański, Krystyna Tulczyńska, Weronika Królikowska, Damian Zygma, Tomasz Petrów, Anna Wojcieszek, Dominik Roczan, Anna Nowokuńska (współpraca).

fot. Nate Cook, źródło: Kuryłowicz & Associates

Czytaj też: Warszawa | Edukacja | Kuryłowicz | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej