ARCHITEKTURA

Bulwary w Cannes zostaną przebudowane według projektu pracowni Snøhetta

Bulwary w Cannes nazywane Boulevard de La Croisette to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych miejsc we Francji. Biegnący wzdłuż wybrzeża trakt od lat wymagał modernizacja, która dopasuje miejsce do realiów współczesnego świata, a także potrzeb zarówno mieszkańców, jak i turystów. W efekcie władze miasta ogłosiły konkurs na przebudowę bulwarów, dzięki któremu udało się wybrać zwycięski projekt. Najlepszą pracę zaproponowali architekci z norweskiej pracowni Snøhetta. 

Snøhetta wygrała konkurs wraz z lokalnym francuskim partnerem Atelier d’Urbanité Roland Castro i firmą inżynieryjną WSP. Zwycięska propozycja “Spotlight” ma na celu odnowienie Croisette, przywracając prestiż i elegancję tej słynnej na całym świecie nadmorskiej promenadzie. To właśnie w sąsiedztwie la Croisette odbywa się znany na całym świecie z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Bulwar o długości 2,6 km biegnie od Palais des Festivals, wzdłuż Zatoki Cannes w kierunku Cap de la Croisette.

Obecny projekt pochodzi z lat sześćdziesiątych XX wieku, ale popularność Croisette pochodzi z końca XIX wieku, kiedy Lord Brougham po raz pierwszy odkrył piękno Zatoki Cannes i osiedlił się tam później. Z biegiem czasu Croisette zmieniła się z malowniczej nadmorskiej trasy, w tętniący życiem bulwar.

Jak zmienią się bulwary w Cannes?

Snøhetta zamierza z szacunkiem wykorzystać wielki sukces i potencjał Croisette, odnawiając bulwar, czyniąc go bardziej zielonym, otwartym i dostępnym, a także zapewniając nowe udogodnienia i komfort. Cała koncepcja inspirowana jest stylem Art Deco, który nawiązuje do architektury i estetyki pobliskich pałaców.

“Podążając za idealnym okrągłym kształtem Croisette, propozycja kładzie nacisk na regularne powtarzanie schodów prowadzących na plażę, tworząc kuszący i emocjonalny rytm. Zdecydowano się na nową nawierzchnię w czerwonym kolorze, która ma stworzyć miejski czerwony dywan, a jednocześnie odnosić się do barw dzielnicy Suquet oraz żywego czerwonego koloru pobliskiego masywu de l’Estérel. W całości bulwar tworzy lśniące nabrzeże, które przywraca prestiż legendarnej destynacji.” – tłumaczą architekci ze Snøhetta

Na bulwarze wprowadzono serię “reflektorów” podkreślających główne punkty zainteresowania – pałace, dojścia do plaży, czy słynny Palais des Festivals. Tworzą one małe place łączące delikatne złote detale z subtelnymi niuansami czerwonego granitu, podkreślając cenność Croisette, godną jej światowej reputacji. Wybór reflektorów rzecz jasna jest nawiązaniem do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Meble miejskie – nawiązania do Art Déco i masywu de l’Estérel

Snøhetta zaprojektowała również kolekcję niestandardowych mebli miejskich, w tym ławki, oświetlenie i zacienienia. Wszystkie te meble powstały specjalnie dla Croisette. Miękkie ławki wyłaniają się z ziemi, niczym skały i odzwierciedlają tym samym odległe kształty masywu l’Estérel. Mniejsze betonowe ławki działają na tej samej zasadzie i są zaprojektowane w modułach, aby zapewnić większą elastyczność w umieszczaniu ich w sytuacjach, gdy jest mniej miejsca lub potrzeba innej konfiguracji, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa promenady.

Propozycja koncentruje się również na zwiększeniu zielonej mobilności pieszych i rowerzystów poprzez stworzenie powszechnie dostępnej promenady generującej nowe sposoby korzystania z Croisette, a także poprzez reorganizację pasów ruchu. Elementy oświetleniowe, jak i zadaszenia tworzące cień również inspirowane są stylem Art Déco i historią miasta Cannes.  Jak dodają architekci, projekt ma mieć pozytywny wpływ na bezpieczeństwo publiczne oraz interakcje społeczne. Projekt podzielony jest na cztery odrębne etapy, które potrwają do 2028 roku.

źródło: Snøhetta /  https://www.snohetta.com

Czytaj też: Francja | Place, Skwery, Parki  | Meble miejskie | Metamorfoza | Beton | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

Wieżowce tuż obok Pałacu Kultury. Tak mogłyby wyglądać!

Centrum Warszawy jest coraz gęściej zabudowane. Wolne obszary pod nowe inwestycje mogą powstać dzięki przebudowie…

16 maja 2024

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej