ARCHITEKTURA

Była ruiną. Nowe życie dawnej fabryki śrubek

Co zrobić ze starym, poprzemysłowym kompleksem? Historia starej fabryki śrubek zyskała nowy rozdział, Czesi zmienili ją w miejsce dla kultury i sztuki. Tak złożonej metamorfozy starego obiektu dawno nie widzieliśmy.

Ceglany kompleks znajduje się blisko stolicy Czech, w mieście Libčice nad Vltavou. Projekt całościowej rewitalizacji przygotował architekt Patrik Hoffman z pracowni Atelier Hoffman. Zadanie nie było łatwe. Przemysłowy obiekt powstał w 1872 r., w szczytowym momencie pracowało tutaj nawet 1600 osób.

Lata świetności jednak dawno minęły i dawną fabrykę przemianowano na magazyn, a w 2002 r. ostatecznie zamknięto. W efekcie o opuszczony kompleks nikt nie dbał i ten zmieniał się w ruinę. W nowym wcieleniu obiekt stał się lokalnym centrum kultury. Inwestycja jest o tyle ważna, że ma przyciągnąć inwestorów i zachęcić Czechów do zamieszkania w regionie.

Rewitalizacja obejmowała dwa połączone ze sobą budynki. Architekci chcieli przywrócić im oryginalną formę w jak największym stopniu.

Naszym celem było zachowanie pierwotnej formy budynku, pozbycie się wszelkich niewłaściwych zmian dokonanych w przeszłości i przywrócenie jego pierwotnego, przemysłowego charakteru, aby jego historyczna funkcja była widoczna po renowacji – mówi autor projektu.

W efekcie oczyszczono teren dawnej fabryki, wyczyszczono starą cegłę, a budynki uzupełniono o nowe elementy ze szkła i blachy pomalowanej na czarny kolor. Ten zabieg sprawił, że kompleks jawi się teraz jako nowoczesna przestrzeń z duszą. Kompleks dawnej fabryki śrubek stał się miejscem wręcz idealnym dla instytucji kultury czy branży IT.

Czytaj też: Zabytek | Czechy | Cegła

zdjęcia: Jakub Skokan oraz Martin Tuma (BoysPlayNice)

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej