DESIGN

Codziennie używamy 6,8 miliardów maseczek. Naukowcy chcą budować z nich drogi

W ostatnim roku nastąpił boom w używaniu maseczek chirurgicznych. Maseczki zakładamy, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Zużyte trafiają do śmieci, a ich dzienna liczba szacowana jest na 6,8 miliardów. Co zrobić z tak olbrzymią ilością masek? Jest plan, by na masową skalę produkować surowiec, z którego będzie można budować drogi.

O planach naukowców poinformowało czasopismo Science of the Total Environment. Nad projektem pracują naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii. Udało im się opracować materiał, który łączy rozdrobnione jednorazowe maski na twarz z kruszywem z betonu pochodzącego z recyklingu. Ten ostatni pozyskiwany jest z wyburzonych budynków – to kawałki betonu, które są kruszone i mielone.

Prace nad projektem zmiany maseczek w surowiec do budowania dróg to konieczność. Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła, że rosnąca ilość zużytych maseczek jednorazowych to “toksyczny problem” i oszacowała, że jeśli nie podejmiemy konkretnych działań to aż 75% zużytych maseczek trafi na wysypiska lub do oceanów.

Surowiec powstały ze zużytych masek mógłby być wykorzystywany do budowy dróg. Według Jie Li, profesora Uniwersytetu RMIT, który kierował badaniami, przetworzone maseczki mogą być użyte do dwóch z czterech warstw powszechnie używanych do budowy dróg. Aby wybudować kilometr takiej drogi należy przetworzyć 3 miliony maseczek.

Co ciekawe, opracowany surowiec jest bardziej wytrzymały i elastyczny w porównaniu z dotychczas stosowanymi materiałami. To za sprawą polipropylenu stosowanego do produkcji jednorazowych maseczek.

Teraz naukowcy szukają partnera prywatnego lub publicznego, z którym będą mogli rozwijać projekt.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Recykling

źródło: FastCompany

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej