ARCHITEKTURA

Cukrownia Żnin. Nowe życie starej fabryki

Dawna cukrownia Żnin przeszła totalną metamorfozę. Ceglana fabryka zmieniła się w obiekt o uniwersalnej funkcji, w którym można po prostu przyjemnie spędzać czas.

Metamorfozę przemysłowego kompleksu opracował Marek Bulak z pracowni Bulak Projekt, za całość projektu odpowiada też Piotr Grochowski, architekt Grupy Arche. W pracach projektowych zaangażowani były też zespoły Less is Core, MML Architekci oraz MIXD. Budynek dawnej Cukrowni Żnin zaadaptowany został na centrum konferencyjno-wypoczynkowe.

Obiekt znajduje się przy ulicy Janickiego 1 w Żninie. Cukrownia zaczęła pracę w tym miejscu już w 1894 roku. Inicjatorami jej powstania byli miejscowi ziemianie, a we władzach spółki prócz Niemców zasiadali też Polacy. W okresie PRL cukrownia była jednym z największych zakładów pracy. Cukier wytwarzano tu do 2004 roku.
W 2020 roku zakończyła się przebudowa obiektu. W głównym budynku produkcyjnym powstał hotel, zaś dawne budynki magazynowe zmieniły się w miejsce do organizowania konferencji oraz otwarto w nich restauracje. W pierwszym budynku hotelowym znajdują się 182 pokoje. Drugi budynek hotelowy ma ich nieco mniej bo 134.

Inwestor planuje, że miejsce stanie się również centrum rehabilitacji i kliniki medycznej. W pozostałych częściach kompleksu ma działać Muzeum Cukrownictwa, Muzeum Optymizmu i park handlowy.

Co ciekawe, pierwotnie wysoki komin cukrowni miał pełnić funkcję tarasu widokowego. Jednak w 2017 roku z powodu nawałnicy runął. Ocalała tylko jego część. Inwestor nie zdecydował się na odbudowę komina do pierwotnej wysokości. Cukrownia Żnin Park Industrialny należy do Grupy Arche.

Rewitalizacja obiektu została nominowana do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego budynku w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Cegła | Zabytek | Renowacja | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

fot. ONI STUDIO, źródło: Mies van der Rohe Award

Recent Posts

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej