ARCHITEKTURA

Czarny Kot w Warszawie ostatecznie zniknie z krajobrazu miasta

Kończy się historia najsłynniejszej samowoli budowlanej w Warszawie. Prawomocnym wyrokiem sąd okręgowy zdecydował, że Czarny Kot w Warszawie musi zostać wydany miastu.

Zgodnie z decyzją sądu okręgowego z dnia 19 marca 2021 roku właścicielki hotelu Czarny Kot muszą wydać nieruchomość miastu. Sąd oddalił apelację właścicielek do pierwszego wyroku. Hotelarki muszą teraz pomieść koszty procesu i zwrócić je miastu. Sprawa dotyczy działki u zbiegu ulic Okopowej i Powązkowskiej.

Historia budynku sięga końca lat 80. XX wieku, kiedy na działce stanął jednopiętrowy pawilon. Z biegiem lat konstrukcja zaczęła się rozrastać o nowe pomieszczenia, piętra, skrzydła, a nawet zamkową wieżyczkę.

Jeden budynek skupił w sobie problemy krajobrazu miejskiego kształtowanego po 89 roku; brak planowania i chaos przestrzenny. Przez ponad 30 lat budynek był wielokrotnie rozbudowywany bez wymaganych zezwoleń, w sposób tak niekontrolowany, że zaczął zajmować nawet sąsiednią działkę – mówi Adam Hać, zastępca burmistrza Woli.

Dopiero w 2010 roku, kiedy już „gargamel” górował nad otaczającą zabudową, po wygaśnięciu umowy dzierżawy, miasto wystąpiło na drogę sądową celem odzyskania gruntu. Po ośmioletniej batalii sąd nakazał zwrócenie parceli dzielnicy Wola. W grudniu 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny zatwierdził rozbiórkę hotelu. Właściciele próbowali odwołać się od decyzji, składali skargi do Krajowej Izby Odwoławczej przeciągając sprawę. W grudniu 2019 roku na terenie hotelu pojawił się ciężki sprzęt do rozbiórki budynku. Co ciekawe, właściciele informowali wtedy na fanpage Czarnego Kota na Facebooku, że zburzone zostaną kondygnacje powyżej pierwszego piętra. Parter budynku miał działać dalej jako miejsce do organizowania wydarzeń.

W takim połowicznym rozkładzie budynek stał dwa lata. Sytuację zmienia wyrok sądu okręgowego, dzięki czemu budynek ostatecznie zniknie z krajobrazu stolicy.

Czytaj też: Warszawa | Wydarzenia  | Ciekawostki | WhiteMAD na Instagramie

źródło: UM Wola

Recent Posts

Stare młyny w Pardubicach dostały drugie życie. Pełnią teraz funkcje kulturalne

Młyny w Pardubicach (Automatické mlýny), narodowy zabytek kultury, to jeden z pierwszych budynków zaprojektowanych przez…

21 maja 2024

Praktyczne porady dla firm: Jak wybrać szafki metalowe i szafki do szatni?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wybrać idealne szafki metalowe i szafki do szatni, które spełnią…

21 maja 2024

Gdańsk: kamienica przy ul. Dolnej 10a przechodzi kompleksowy remont

Gdańska kamienica położona pod adresem Dolna 10a na Dolnym Mieście zmieni się nie do poznania.…

21 maja 2024

Villa Maria w Reszlu – wyjątkowy przykład bajkowej secesji z Warmii

Villa Maria to jeden z najciekawszych zabytków miasta Reszel, położonego w powiecie kętrzyńskim, w woj.…

21 maja 2024

Jest w Józefowie pod Warszawą. Nowoczesny dom wśród drzew

To przykład nowoczesnej architektury wtopionej w zastany krajobraz. Dom w Józefowie zaprojektował architekt Paweł Lis.…

21 maja 2024

Dom ze sztuką. Wnętrze powstało w pracowni Kuoo Tamizo Architects

Liczne przeszklenia, przenikające się przestrzenie, a pośrodku atrium w formie szklanego kubika - zaprojektowanie wnętrza…

20 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej