DESIGN

Czy fornir można zaprojektować?

Fornir, którego wzór stworzyła Patricia Urquiola, Piero Lissoni, duet GamFratesi czy zespół Atelier Mendini? Jeśli szukasz do Twoich projektów nowych pomysłów wzorniczych, zobacz niezwykłą kolekcję naturalnych fornirów, które dla włoskiej marki ALPI zaprojektowali mistrzowie światowego designu!

Fornir ma różne oblicza. Czy znasz je wszystkie?

Myślisz, że o fornirze wiesz już wszystko? To naturalna okleina, czyli cienka warstewka drewna, którą wykańcza się powierzchnię płyty meblowej. Na pewno nieraz stosujesz forniry w projektach dla Twoich klientów, bo fornirowane meble i płyty mają wszystkie zalety drewna – naturalność, szlachetność, wytrzymałość, elegancję i wysoką jakość.

Fornir kojarzy się z popularnymi wzorami takimi jak dąb, orzech czy klon. Może występować jako fornir naturalny – wtedy skrawa się kłody drewna, a efektem tej pracy są arkusze o nieregularnym, bardzo naturalnym usłojeniu.

Renomowani producenci stawiają dziś także na fornir modyfikowany – nadal wykonywany z naturalnego drewna, ale poddawany zaawansowanej obróbce, dzięki czemu można projektować ciekawe, nowoczesne, czasem nawet awangardowe wzory, idealne do ambitnych projektów wnętrz. Atutem fornirów modyfikowanych jest też powtarzalność koloru i motywu oraz ceniony przez architektów większy format arkuszy. Właśnie tak powstają forniry znakomitej włoskiej marki ALPI, które dystrybuuje w Polsce firma Atpol.

zdjęcie: Gianluca Vassallo dla Alpi

Fornir autorstwa światowych designerów – gdy do projektu potrzebujesz czegoś wyjątkowego

Atutem fornirów jest klasyczny wzór drewna. Właśnie takie są forniry z kolekcji Wood marki ALPI. Znajdziesz w niej szeroką gamę motywów, od dębu po gatunki egzotyczne. Piękne, ponadczasowe i eleganckie, a przy tym bliskie naturze. W wielu projektach odnajdą się doskonale.

Fragment kolekcji fornirów ALPI Wood

Co jednak, gdy szukasz czegoś ekstra? Nie naturalnego rysunku drewna, a oryginalnego i niepowtarzalnego wzoru, który będzie idealnie dopasowany do Twojego indywidualnego projektu? Z pomocą przychodzi znowu marka ALPI. Jako jedyna na rynku stworzyła kolekcję Designer, w której wzory fornirów projektowali najwięksi światowi projektanci wzornictwa i architekci!

Fragment kolekcji fornirów ALPI Designer

Każdy fornir Designer od ALPI sygnuje nazwisko znanego projektanta. Wszystkie forniry powstają przy tym nadal w pełni z naturalnego, szlachetnego drewna. Jakie wzory możesz znaleźć w tej wyjątkowej serii?

Fornir pomysłu Patricii Urquioli, Atelier Mendini czy GamFratesi – możesz mieć je w swoim projekcie!

Do zaprojektowania kolekcji autorskich fornirów ALPI zaprosiło prawdziwe gwiazdy światowego designu. Do tej pory wzory fornirów powstały we współpracy z tak wybitnymi pracowniami jak Estudio Campana, Front, GamFratesi, Martino Gamper, Kengo Kuma, Piero Lissoni, Atelier Mendini, Matteo Ragni, Raw Edges, Ettore Sottsass i Patricią Urquiola. Kolekcja fornirów Designer ALPI sukcesywnie się powiększa i na pewno warto obserwować, kto jeszcze dołączy do tego grona.

 

Fornir ALPI Cloudy design GamFratesi / zdjęcie: Federico Cedrone
Proces tworzenia projektu forniru ALPI Cloudy przez duet GamFratesi
Kolekcja fornirów ALPI zaprojektowana przez Kengo Kuma / zdjęcie: Federico Cedrone

Wszystkie forniry z kolekcji Designer są wyjątkowe, ale kilka wzorów szczególnie warto poznać. Jednym z nich jest motyw, który zaprojektował jeszcze w latach 80. architekt i designer Ettore Sottsass, prawdziwa ikona światowego designu i twórca słynnej grupy Memphis.

Grupa była prawdziwym fenomenem lat 80. i odmieniła oblicze współczesnego designu. Dla Sottsassa najważniejszy był kolor, w tym czerwień jako barwa pełna pasji i wyostrzająca zmysły. Awangardowy projekt forniru jego autorstwa jest w ofercie marki ALPI do dziś i to w czterech wariantach kolorystycznych, w tym oczywiście w czerwieni.

Kolekcja fornirów ALPI Sottsass / zdjęcie: Federico Cedrone

W kolekcji fornirów Designer znalazł się też swoisty hołd, jaki impresjonizmowi oddało słynne Atelier Mendini. Twórca studia, Alessandro Mendini, włoski architekt i projektant, był między innymi wieloletnim dyrektorem artystycznym kultowej marki Alessi, a przy tym twórcą wielu klasyków designu i architektury.

Założone przez niego Atelier Mendini wraz z Alexem Mocika zaprojektowało wzór forniru, dla którego inspiracją był pointylizm – impresjonistyczna technika malowania poprzez zapełnianie płótna wielokolorowymi punktami i kreskami. Wzór Atelier Mendini ma swoją wersję „słoneczną”, a więc pełną kolorów oraz „księżycową”, czyli w gamie szarości.

Kolekcja fornirów ALPI zaprojektowana przez Atelier Mendini i Alexa Mocika / zdjęcie: Federico Cedrone

Do klasyki sięgnęła także znakomita Patricia Urquiola, jedna z najwybitniejszych światowych projektantek wzornictwa, postać rozchwytywana przez największe wnętrzarskie marki. Jej propozycja dla ALPI to cztery wzory bazujące na geometrycznej siatce i dostępne w czterech wersjach kolorystycznych, od stonowanego różu po ciepłe odcienie orzechowe. Charakterystyczne i uniwersalne zarazem.

Kolekcja fornirów ALPI stworzona przez Patricię Urquiola / Zdjęcia: Federico Cedrone

NAJNOWSZE KOOPERACJE ALPI – PIERO LISSONI I RAW EDGES

Piero Lissoni to jeden z mistrzów współczesnego designu, twórca interdyscyplinarnej pracowni Lissoni oraz dyrektor artystyczny wielu światowych marek, w tym Porro, B&B Italia oraz właśnie ALPI. Dla tej włoskiej marki Piero Lissoni stworzył całą gamę fornirów, opartych na miłości do tradycyjnego rzemiosła, ale jednocześnie innowacyjnych. Forniry projektu Piero Lissoni są eleganckie i pełne harmonii, a przy tym zaskakująco nowoczesne.

Zdjęcie: Federico Cedrone dla ALPI

Ostatnia kooperacja z ALPI to duet Raw Edges, który tworzą Yael Mer and Shay Alkalay. Ich inspiracje to kolory i ruch, a poczucie humoru i kreatywność zaowocowały wieloma udanymi współpracami, na przykład z Vitrą, Moroso, Cappelini, Kvadrat czy markami Louis Vuitton, Stella McCartney, a nawet Airbnb. Projekt dla ALPI to fornir, w którym bawią się formą i wydobywają z naturalnego rysunku drewna niezwykłą dynamikę i pełną szczegółów ekspresję.

Kolekcja fornirów ALPI stworzona przez duet Raw Edges / Zdjęcie: Thomas Pagani

Projektanci fornirów najczęściej pozostają anonimowi. ALPI jednak stworzyło kolekcję, w której głos zabrali twórcy współczesnego oblicza designu, światowej sławy projektanci i architekci. To doskonała opcja, by ich kreatywność i geniusz znalazły się także w Twoim projekcie wnętrza. Już dziś sprawdź kolekcję fornirów ALPI, które oferuje Atpol!

Recent Posts

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej