ARCHITEKTURA

Dawne kamieniołomy zmieniły się w lokalną atrakcję turystyczną

Dawne kamieniołomy pozwoliły nam choć na chwilę przenieść się do Chin, a dokładniej na południe od Szanghaju do malowniczego okręgu Jinyun. Bardzo odważny projekt, dający nowe życie opuszczonym dawnym kamieniołomom zrealizowała Xu Tiantian z międzynarodowej pracowni architektonicznej dnA_design and architectures. Dzięki ciężkiej pracy architektów dawny blask odzyskało 9 z 3000 zapomnianych kopalni. 

Opuszczone kopalnie znajdują się w centralnej części prowincji Zhejiang. Obszar ten otaczają głównie lasy. Przez brak żyznej gleby, jak i ukształtowanie terenu produkcja rolna jest tam bardzo utrudniona. Z racji tego, lokalna gospodarka opierała się głównie na fachu kamieniarza. Dzisiaj kopalnie wykorzystywane są jako lokalne miejsca hodowli kurczaków, stawów rybnych lub są zwyczajnie opuszczone. W tym właśnie celu projektanci starali się przekształcić ruiny w ośrodki towarzyskie, które łączą w sobie nowoczesny świat w zabytkowej rzeźbie górskiej. Dzięki swoim działaniom pracownia architektoniczna pozwoliła odwiedzającym dostarczyć spektakularnych wrażeń przestrzennych przy wsparciu wyłącznie naturalnego światła i akustyce miejsca.

Głównym celem renowacji, jak i odbudowy kamieniołomów było nadanie im nowej funkcji społecznej i ekonomicznej. Pekińska architektka zaprojektowała wewnątrz obiektu przestrzenie do gromadzenia się lokalnej ludności, w których odbywają się wydarzenia kulturowe i społeczne. Wszystko zorganizowano z szacunkiem do krajobrazu oraz ponad 1000-letniej historii miejsca.

Dawne kamieniołomy z pewnością sprostają wyzwaniu, jakimi mogą być przedstawienia operowe i prezentacje, dzięki 38-metrowej wysokości — akustyka jest tutaj na bardzo dobrym poziomie. Wchodząc w głąb, po schodach turyści mogą eksplorować przestrzeń i obserwować zachód słońca między skałami. We wszystkich obiektach rozmieszczone są drewniane meble, które pozwalają odwiedzającym odpocząć. Goście mogą też wchodzić w interakcję z otoczeniem. Poszczególne miejsca kopalni charakteryzują się wyjątkowymi i przypadkowymi formami wyciętymi w skale, które połączone są siecią ścieżek i schodów.

W tym miesiącu odbędzie się wystawa pt. „KAMIENIOŁOMY JINYUN — KAMIENIOŁOM JAKO SCENA” na forum architektury AEDES w Berlinie. Pozwoli ona “zabrać” zwiedzających do kamieniołomów Jinyun i pozwoli zanurzyć się w cudownej instalacji na wielką skalę. Szereg modeli, zdjęć, planów i filmów podkreśli struktury wyrzeźbione w skałach. Przy realizacji instalacji, jak i wystawy uwzględniono podejście oparte na poszanowaniu środowiska: makiety wyprodukowane w Chinach, zostały przetransportowane pociągiem do Niemiec, a wszystkie pozostałe elementy wystawy zostały zamontowane w Berlinie.

O pracowni: 
DnA_Design and Architects – chińska pracownia projektowa założona przez architektkę Xu Tiantian, absolwentkę Harvard Graduate School of Design. Xu założyła pracownię w 2004 roku, obecnie zatrudnia 6 osób na różnych stanowiskach. Pracownia skupia się na projektach architektonicznych i urbanistycznych zarówno na małą, jak i dużą skalę. „Nasze podejście do projektów rozpoczyna się od badań i dyskusji nad kontekstem, programem i ich wzajemnym oddziaływaniem. Wierzymy, że są to fundamentalne elementy, które zdefiniują projektowanie i architekturę, aby dostosować się, zaangażować i wnieść wkład w nasze społeczeństwo pełne różnorodności i złożoności” – mówią o sobie architekci.

Czytaj też: Chiny | Ciekawostki | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: https://www.designboom.com
Architekt: DnA_design and architecture, Xu Tiantian
Zdjęcia: Wang Ziling

Recent Posts

Kamienica na gdańskiej Oruni przeszła remont. To kolejna inwestycja Gdańskich Nieruchomości

Kolejna zabytkowa wielorodzinna kamienica na Oruni odzyskała dawny blask. Jest to już dwunasta inwestycja Gdańskich…

16 maja 2024

Wiwat kolory! Dorota Koziara zaprojektowała kolekcję “Masovia” dla Grupy Tubądzin

Nowa kolekcja "Masovia" jest współczesną interpretacją tradycji i kultury Mazowsza. „Nasza tradycja ludowa jest dla…

16 maja 2024

Instytut Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie przejdzie modernizację

Zlokalizowany przy placu Trzech Krzyży w Warszawie Instytut Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom…

16 maja 2024

Nowoczesny dom pod Łodzią. Bryła przypomina pustynną wydmę

Dune House to nowy projekt autorstwa pracowni REFORM ARCHITEKT Marcina Tomaszewskiego. Projektując budynek architekt chciał…

16 maja 2024

Mieszkanie w kamienicy z lat 30. XX w. Architekci postawili tutaj na jasne kolory i subtelne detale

Studio COSMO zaprojektowało na nowo mieszkanie kamienicy z lat 30. XX wieku, położone w jednej…

16 maja 2024

Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju czeka na ratunek

To jedno z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Stacja meteorologiczna w Dusznikach-Zdroju jest cennym…

16 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej